1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. OYS Ortalama Yükseltme Sınavı Kalktı mı
OYS Ortalama Yükseltme Sınavı Kalktı mı

OYS Ortalama Yükseltme Sınavı Kalktı mı

Ortalama Yükseltme Sınavları Kaldırıldı, Artık Liselerde OYS Yapılmayacak

2015 2016 Eğitim öğretim yılından itibaren liselerde artık ortalama yükseltme sınavları yapılmayacak. Ortalama yükseltme sınavı bundan sonra yapılmayacak çünkü ortalamayla sınıf geçme sisteminde de değişikliğe gidilerek bu uygulama da kaldırıldı. Böylece yıl sonunda ya da tatil sonrası eylülde tek sınavla sınıf geçme kuralı değişti. Öğretmenler yaz tatilinde ise mesleki çalışmaya yönlenecek. Böylece ortalama yükseltme sorumluluk sınavları kalktı mı sorusu da netlik kazandı.

Liselerde sorumluluk sınavları tarihleri de değişti. Artık bu sınavlar daha önceden olduğu gibi Haziran ve Eylül aylarında değil; Kasım ve Nisan aylarında yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı resmi gazetede yayımladığı Eylül 2013 tarihli MEB Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği ile çok önemli değişikliklere imza attı. Bunlardan en önemlisi ise sorumluluk sınavları ile ilgili. Sorumluluk sınavları artık eski tarihlerinde yapılmayacak. Bu sınavların yapılma tarihi Kasım ve Nisan olarak belirlendi.

Sorumluluk sınavları, eğitim-öğretim yılı içinde gerçekleştirilen  yazılı veya uygulamalı sınav esasları doğrultusunda kasım ve nisan ayları içerisinde ilgili branş öğretmeni veya öğretmenleri tarafından uygulanır. Sınav zamanları ve sınavı yapacak öğretmen/öğretmenler okul müdürlüğü tarafından seçilir. Bir dersten kalan öğrenci sayısının 20 kişi ve 20’den fazla olması durumunda bu sınavlarda birden fazla öğretmen görevli olarak belirlenir. Bu sınavlar yıl içindeki dersleri olumsuz etkilemeyecek şekilde ders zamanlarında veya ders dışında hatta gerekirse cumartesi ve pazar günleri de uygulanabilir. Bu uygulama ile bütün öğrencilerin sınavdan haberdar olması mümkün olur.

Derszamani . net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.