Solunum sisteminin sağlığı

Solunum sisteminin sağlığı

Solunum sisteminin sağlığı nedir, solunum sisteminin sağlığının korunması için neler yapmalıyız detaylar haberimizde...

Solunum sistemi organlarından en ciddi rahatsızlıkların yaşandığı organ
akciğerdir. Özellikle akciğere bağlı hastalıklarda kişi yeterli miktarda oksijen
alamaz. Hava kirliliği, sigara ve alkol kullanımı, asbest gibi bazı kimyasal
maddeler solunum sistemi organlarının hastalanmasına yol açar. Bronşit, verem,
grip, nezle, zatürre, astım, akciğer ve gırtlak kanseri bu hastalıkların başında
gelir. Günümüzde bu hastalıklar erken tanı ve teşhis ile kolayca tedavi
edilebilmektedir. Bu hastalıkların çoğu için aşılar geliştirilmiştir. Çocukluk
döneminde yapılan aşılar, bu hastalıkların bazılarından bizleri korumaktadır.

Zatürre; akciğer dokusunun iltihaplanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hafif bir solunum iltihabı olabileceği gibi hastanede yoğun bakım da gerektirebilir. Çoğu hasta 2-3 hafta içinde iyileşmesine rağmen bazı durumlarda solunum yetmezliği nedeni ile ölümle sonuçlanabilmektedir. Özellikle yaşlılar zatürreye karşı daha hassastır. Öksürük, nefes darlığı; sarı, yeşil veya kanlı balgam, göğüs ağrısı, yorgunluk, üşüme ve ateş zatürrenin belirtileridir. Mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanılmalı, tedavi sırasında sıvı alımı artırılmalı, beslenmeye ve hastanın bulunduğu ortamın nem oranına dikkat edilmelidir.

Grip, insandan insana yayılan, son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri; burun akıntısı, ateş ve titreme, öksürük, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, üst solunum yolu tıkanıklığı, bulantı, kusma ve ishaldir. Grip aşıları birçok kişide koruyucu olabilmektedir. Hastalıktan korunmak için hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, hastalık sırasında ise eller sık sık yıkanmalı, kas ve eklem ağrıları için doktor tavsiyesine uygun ağrı kesiciler kullanılmalı ve sıvı alımı artırılmalıdır.

Akciğer ve gırtlak kanseri Uluslararası Kanser Ajansı (ICA) verilerine göre dünyada her yıl toplam 14,1 milyon yeni kanser vakası gelişmekte; 8,2 milyon kişi ise kanser nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Kansere bağlı ölümler içerisinde % 19,4’lük oranla akciğer kanseri 1. sırayı almaktadır. Akciğer kanserinin en büyük nedeni sigaradır. İkincil olarak ise solunan kirli hava ya da duman gösterilebilir. Bu etkenler akciğer dokusunda kötü huylu tümörlerin gelişmesine neden olmaktadır. Tedavide cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyasyon tedavisi kullanılabilmektedir.

Solunum sisteminin sağlığının korunması için;
  • Havası temiz yerlerde bulunulmalıdır.
  • Alkol, sigara, uyuşturucu kullanılmamalıdır.
  • Soğuk havalarda ağızdan değil burundan nefes alınmalıdır.
  • Burundan nefes alınıp verilmelidir.
  • Havadaki nem oranı yeterli olmalıdır.
  • Terli iken üşütülmemelidir.
  • Tükürük, balgam gibi salgılar yere bırakılmamalıdır.
  • Vereme karşı BCG aşısı yaptırılmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
1
2
2
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.