1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TALİM TERBİYEYLE ARAN NASIL AHBAP - Eyüphan Kaya
TALİM TERBİYEYLE ARAN NASIL AHBAP - Eyüphan Kaya

TALİM TERBİYEYLE ARAN NASIL AHBAP - Eyüphan Kaya

Cahil olduğum dönemi hatırlıyorum da, bazen haftalarca ‘İncir kabuğunu’ doldurmayacak bir hadise için kendimi yiyip bitiriyordum maalesef. Bugün o günkü halim için gülüp geçiyorum, anlatsam bir yazı dizisi oluşur.

Biz, ilk emri 'OKU' olan yüce bir Din’in mensubuyuz. Kabul buyurursanız tabi, yoksa da özgürlük sizin, bu seçim hakkını yüce Yaradan kullarına vermiştir.

Sevgili Peygamberimiz toplumu değerlendirirken buyuruyor ki; 'İki kesim insan hariç diğerlerinde hayır yoktur; öğreten ve öğrenen'.

Yani demek istediği, hayatın her aşamasında ya öğreten ya da öğrenen olmalısın başka bir ifadeyle ‘Beşikten mezara kadar’ kendini yetiştirmeli. Daha ne desin?

Talim terbiye olmazsa ne olur?

İnsanlar fakirleşir.

Hastalıklar artar.

Kavga gürültü yaşanır.

Ceza evleri dolar, taşar.

Mutluluk azalır.

Daha başka bir dert dile getirmeye gerek var mı? Zaten bunların her biri on ayrı derde sebebiyet vermez mi?

İnsanlar fakirleşir

Meslek yok, bilgi yok; artık devir makine devri eskisi gibi bilek gücüne dayalı iş kalmadı, olanı da az, azını da yapan az, üzerinde kavga ediyorlar kim öle kim kala; arkasından bin bir dert bırakarak, bir kısmı da hile hurda peşinden koşuyor. Kimisi çalıyor, kimisi çırpıyor.

Bakın bakayım kavga ve kargaşanın olduğu memleketlere genel olarak fakir ülkeler değil mi?

Fakirlik böyle bir beladır ki daha ötesi var maazallah!

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; ‘Fakirlik nerdeyse insanı küfre yaklaştırıyor’,

‘Fakirlikten yüce Allah’a sığınırım’ diyorum, aynısını Duada bulunmak dileğiyle,

Hastalıklar artar

İnsanlar kendini tanıyamadıkları ve insanın kıymetini bilmedikleri için, hastalığı önemsemezler. Hastalığın birçoğunun sağlıklı besleme eksikliğinden ileri geldiğini bilmezler her şeye 'Takdiri İlahi' deyip işin içinden çıkmaya çalışırlar ki, bu İslam'ın ruhuna ters düşüyor.

Bilgisizlik yine başı çeker. Bir diş çürümesinin insan sağlığı üzerindeki etkisini nereden bilecek? Rahat bir ayakkabının sağlık üzerindeki faydasını tasavvur edebilir mi? Sigaranın hayata olan çok yönlü olumsuz etkisini hayal edebilir mi? Çok zor...

Kavga gürültü artar

İnsanların kelime hazinesi daracık olunca hemen fiziki müdahale başlar. Bir de haklılık ölçüsü, kendi bakış açısı ve yargı değerleri olursa bu özeliğe sahip insanları yerinde durdurmak hiç de kolay değildir. Ancak fiziki müdahaleyle durdurabilirsiniz ya da ceza evine tıkarsınız.

Ne yaparsanız dert. Ne Dini biliyor ne de dünyayı. Vicdan da, Allah'a (haşa) isyandan kararmış, mühürlenmiş neuzubillah; ailedeki, mahalledeki, köylerdeki sorunların ana kaynağı bu cehalet değil mi?

Ceza evleri dolar, taşar

Aslında cezaevi hem cahiller için adres olmuş, hem de toplumun asıl kahramanları olan bilgili kimseler için. Düşünce suçlusu olarak yatanları kast ediyorum. Keşke ibret için arada bir fırsat verseler de kimi vatandaş ders almak için ceza evlerine gidebilse, cahil cühelanın yattığı koğuşlarda ne entrikalar dönüyor?

Bilgili kimseler ise yine davasını anlatıyor orada da kendini mutlu etmek, varlığını hissettirmek için bir yol bulup, vaktini değerlendiriyor; okuyor yazıyor,hem de başkasının hakkına tecavüz etmeden.

Cahil kimse ise başkasının hakkını gasp ederek mutlu olabiliyor, işiniz yok cezaevleri yapın, siz yaptıkça müşterileri artar. Halbuki insanları talim terbiye etseniz, niteliklerini geliştirme fırsatı verip meslek sahibi ederseniz dünya başka türlü bir huzur bulur.

Mutluluk azalır

Cahil insan mutlu olmayı beceremez, mutluluğunu küçük dünyasına bağlar.

Gün geçmez ki çevresinde onu üzecek bir hadise oluşmasın hangisine gücü yeter?

Allah'ı hakkıyla tanımaz, dünyayı bilmez, of pof ederek kendi kendisini yer, bitirir.

Cahil olduğum dönemi hatırlıyorum da, bazen haftalarca ‘İncir kabuğunu’ doldurmayacak bir hadise için kendimi yiyip bitiriyordum maalesef. Bugün o günkü halim için gülüp geçiyorum, anlatsam bir yazı dizisi oluşur.

Eğer bu iddiaya inanıyorsak, yarından tezi yok hemen eğitim öğretimi konu alacak bir kampanya açalım, insanların dikkatini eğitim öğretime çekelim.

İnsanımızın, eğitim öğretime, okula önem vermesi için değişik etkinlikler düzenleyelim,

Memleketimizin, şehrimizin, insanımızın tek çıkar yolu maariften geçer, başka çıkar yolu yok, yok, yok!

Ya dostlar, Allah-u Teala; boşuna mı mürekkebe, kaleme ve yazdıklarına yemin etmiş?

İlmin ve alimin önemine vurgu yapmış?

Çünkü alim insan, bir çok sorunun çözümüne katkıda bulunabilir, toplumu dünya ve ahret saadetine yönlendirebilir değil mi?

Eğitim öğretime destek olmanız dileğiyle

Selam ve sevgiyle 2012-2013 talim terbiye yılımız hayırlı olsun.

Haberx.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.