1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Tecrübesiz yönetici, ilk önce 5 ve 6. bölgeye atanmayacak
Tecrübesiz yönetici, ilk önce 5 ve 6. bölgeye atanmayacak

Tecrübesiz yönetici, ilk önce 5 ve 6. bölgeye atanmayacak

3 Temmuz'da yapmış olduğumuz haberde "Tecrübesiz yöneticinin ilk görev yeri 5. ve 6. bölge olmamalı!" demiştik. Yaklaşık 12 yıldır sürdürülen bu uygulama bugün kaldırıldı. Müdür, şube müdürü, il veya ilçe müdürü, bölge müdürü veya bunların yardımcıklarına

7 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik hükmü:

MADDE 1 – 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin ek 1 inci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Yönetmeliğin kaldırdığı hüküm

Ek Madde 1 – (Ek : 26/6/2000 - 2000/1228 K.)
(Değişik: 8/2/2003-2003/5297 K.) 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesinin (a) ve (c) bentleri kapsamında bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüslerinde 657 sayılı Kanuna tabi olarak istihdam edilen memurlardan,
a) Bölge Müdürü, Başmüdür, İl ve İlçe Müdürleri, Milli Eğitim Müdürü, Mal Müdürü, İl ve İlçe Müftüsü, Şube Müdürü ve diğer müdür unvanlarına,
b) Merkez Denetim Elemanlığında bulunanlardan/bulunmuş olanlardan atanacaklar hariç olmak üzere Defterdar ile Gelirler ve İşletme Bölge Müdürü unvanlarına,
c) Yukarıda sayılanlarla aynı düzeydeki unvanlara,
d) (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen unvanların yardımcılıklarına,
atanacak olanların ilk görev yerleri, atanacakları kurum veya kuruluşun hizmet birimi olması halinde bu Yönetmeliğe ekli (1) sayılı cetvelde yer alan 5 ve 6 ncı hizmet bölgeleridir.

Bu hizmet bölgelerine atananlar görevleri süresince bu Yönetmeliğin 12 nci maddesinde yer alan hükümlerden yararlanamazlar.

Birinci fıkradaki kurum ve kuruluşların, diğer hizmet bölgelerindeki yukarıda belirtilen kadrolarına atanabilmek için ilgililerin sözü edilen görevlerde iki yılını tamamlamış olmaları gerekir. Ancak, diğer unvanlarda bu hizmet bölgelerinde en az dört yıl görev yapmış olanlarda bu şart aranmaz.

5 ve 6 ncı hizmet bölgelerine dahil illerde atamayı yapacak kurum veya kuruluşa ait yukarıda sayılan unvanlarda boş kadro bulunmadığı hallerde, daha sonra bu bölgelere atanmak üzere diğer illere atama yapılabilir.

5 ve 6. hizmet bölgelerindeki iller hangileridir:

Değerlendirme

Müdür veya şube müdürü gibi unvanlara görevde yükselme ile atama yapılmaktadır. İl müdürü gibi unvanlara ise idarenin takdir hakkı içerisinde üçlü kararname ile atama yapılmaktaydı. Ama görevde yükselme olsun veya olmasın ek 1. maddede sayılan görevlere atama yapılırken bu kişilerin ilk görev yerinin 5. ve 6. hizmet bölgesindeki iller olması isteniyordu. Bu uygulama kaldırılmıştır. Doğru ve yerinde bir uygulama olmuştur.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.