Tekvîr suresi kaçıncı cüz kaçıncı sayfada

Tekvîr suresi kaçıncı cüz kaçıncı sayfada

Tekvir suresi kaçıncı cüz kaçıncı sayfada, Tekvîr suresi fazileti ile ilgili hadisler ve rivayetler, Tekvir suresi kaç sayfadan oluşur, Tekvîr suresi toplam kaç sayfa, Arapça 585 nasıl yazılır detaylar haberimizde.

Tekvîr suresi 585. sayfadan başlar ve 586. sayfada biter,  30. cüzde yer almaktadır. Mekke döneminde inmiştir ve 29 âyettir. Sûre, adını birinci âyette geçen “küvviret”fiilinin mastarından almıştır. Tekvîr, dürmek demektir. Sûrede başlıca, kıyamet, vahiy ve peygamberlik konuları ele alınmaktadır. Mushaftaki sıralamada seksen birinci, iniş sırasına göre yedinci sûredir. Tebbet sûresinden sonra, A‘lâ sûresinden önce Mekke’de inmiştir.

Tekvîr suresinin konusu

 Sûrede kıyametin dehşet verici bazı ayrıntıları ile vahiy ve peygamberlik gerçeği üzerinde durulmaktadır.

Arapça 585 nasıl yazılır : ٥٨٥

Tekvir Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Kim Tekvir suresini (vird olarak) okursa, (kıyamet’te amel defterlerinin açıldığı o günde) Allah onun ayıbını ifşa etmeyerek, onu rezil rüsva etmekten korur."(Ebûl-Leys Semerkandî, Tefsirul-Kur’ân, 6/383; Kâdı Beyzâvî, Beyzâvi Tefsir (Envârut-Tenzîl ve Esrârut-Te’vil), 2/574)

Rivayet adildi ki:

  • Müşküllerin halli için 7 defa okunur.
  • Allah’ü Teala, bu surenin okunduğu evi büyü, sihir, nazar ve hased gibi kötülüklerden korur. Hatta bir kimse herhangi bir evde veya bir yerde sihir ve büyü cinsinde nbir şey bulduğunu tahmin ediyorsa ve yerini bir türlü tespit edemiyorsa, bu niyetle Tekvir suresinin tamamı okunursa, Allah’u Teala saklı olan büyü veya sihrin yerini o kimseye bildirir.

    Ayrıca kendisine büyü yapıldığı tahmin edilen bir kimseye bu surenin tamamı oknursa, büyünün tesiri Allah’u Teala’nın izniyle kalkar.
    Bu sure okunurken her hususta yardımın Allah’u Teala’dan olduğu unutulmamalıdır.

  • Her kim bu sureyi yağmur yağdığı zaman okuyup dua ederse, duası kabu ledilir.
  • Bu sureyi gülsuyu üzerine okuyup, bununla ağrıyan göz mesh edilirse, bi-iznillah şifa olur.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
46
0
0
0
0
8
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.