1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Türkiye'deki ilk internet ağı projesi TUBİTAK ile birlikte hangi üniversite tarafından başlamıştır
Türkiye'deki ilk internet ağı projesi TUBİTAK ile birlikte hangi üniversite tarafından başlamıştır

Türkiye'deki ilk internet ağı projesi TUBİTAK ile birlikte hangi üniversite tarafından başlamıştır

Türkiye'deki ilk internet ağı projesi TUBİTAK ile birlikte hangi üniversite tarafından başlamıştırsorusunun cevabını vereceğiz.

Soru : Türkiye'deki ilk internet ağı projesi TUBİTAK ile birlikte hangi üniversite tarafından başlamıştır

A- ODTÜ

B- Boğaziçi Üniversitesi

C- Hacettepe Üniversitesi

D- İstanbul Teknik Üniversitesi

Doğru Cevap: ODTÜ

İlk bağlantı 1993 yılında yapıldı

Türkiye'nin ilk internet ağı projesi, 1991 yılında ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından başlatıldı. İlk internet bağlantısı ise 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na ait yönlendiriciler ve PTT'den sağlanan 64 Kbps kapasiteli kiralık hat kullanılarak gerçekleştirildi ve NSFNet ile bağlantı kuruldu.

Türkiye'de üniversitelerin başını çektiği internet, ODTÜ'nün ardından 1994-96 yılları arasında Bilkent, Boğaziçi, Ege ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde de hayata geçti. ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi'nin temsil ettiği ilk Türkçe içerikli sayfaları, 90'lı yılların sonunda hayata geçen Ekşisözlük ve Mynet gibi siteler takip etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.