1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Yeryüzünü oluşturan dört elementten biri olan toprağın kahverengi olmasının temel sebebi nedir
Yeryüzünü oluşturan dört elementten biri olan  toprağın kahverengi olmasının temel sebebi nedir

Yeryüzünü oluşturan dört elementten biri olan toprağın kahverengi olmasının temel sebebi nedir

Yeryüzünü oluşturan dört elementten biri olan toprağın kahverengi olmasının temel sebebi nedir sorusunun cevabını vereceğiz. Toprak Neden Kahverengidir?

Soru : Yeryüzünü oluşturan dört elementten biri olan  toprağın kahverengi olmasının temel sebebi nedir

A- Susuzluk

B- Organik maddeler

C- Küresel ısınma

D- Kalsiyum minerali

Doğru Cevap: Organik maddeler

Toprak Neden Kahverengidir?

Toprak farklı bileşenlerden oluşan karmaşık bir yapı. İçinde kayaçların aşınması sonucu açığa çıkan mineraller, ölü organizmaların özellikle bitkilerin parçalanması sonucu oluşan organik maddeler, su, hava ve çeşitli gazlar ve canlı organizmalar bulunuyor. Dolayısıyla toprağın rengi bileşimiyle yakından ilişkili.
 
Toprağın yapısında farklı mineraller bulunuyor. Örneğin toprakta yaygın olarak bulunan demir minerallerinden götit sarı-kahverengi, hematit ise kırmızı-siyah renkte. Yine toprakta yaygın olarak bulunan minerallerden olan kalsiyum karbonat yani kalsit beyaz renkli, yarı şeffaf bir mineral. Yerkabuğunda en çok bulunan ikinci mineral olan kuvars ise beyaz-gri renkte. Mangan içeren mineraller ise çoğunlukla siyah.
 
Toprağın kahverengi olmasının temel sebebi ise bileşimindeki organik maddeler. Topraktaki organik maddeler (ölü bitki ve diğer organizma kalıntıları) mikroorganizmalar tarafından parçalanarak daha basit yapıdaki kimyasal maddelere dönüştürülür. Bu maddelerden oluşan karışım humus olarak isimlendirilir. Yüksek oranda karbon içeren humus koyu kahverengidir ve toprağın üst katmanlarında bulunur. Toprağın daha derinlerdeki katmanlarında ise humus miktarı daha azdır ve bu katmanlarda toprağın içinde bulunan minerallerin renkleri daha belirgindir.
 
Dolayısıyla toprağın hangi renkte göründüğü bileşimindeki maddelerin oranıyla yakından ilişkilidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.