1. HABERLER

  2. YGS-LYS

  3. YGS kalkıyor mu? Üniversiteye sınavsız mı girilecek?
YGS kalkıyor mu? Üniversiteye sınavsız mı girilecek?

YGS kalkıyor mu? Üniversiteye sınavsız mı girilecek?

YGS'nin kalkacağına dair iddialar yüksek sesli dile getirilmeye başlandı. Peki milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren üniversiteye giriş sınavı LYS rafa mı kaldırılıyor? İşte YGS'ye dair tüm merak edilen soruların yanıtları...

YGS için rafa kaldırılacak iddiaları güçleniyor. Peki YGS'nin kaldırılma sürecinin ardından üniversitelere sınavsız mı girilecek? İşte YGS sınavına dair tüm detaylar...
 
Milli eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu'nun yeni bir sınav modeli üzerinde çalıştığı, yeni sistemle lise diploma notuyla önlisans programlarına geçişin hedeflendiği belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan YÖK ise, üniversiteye giriş sisteminin değiştirilmesine ilişkin bir çalışma yapılmadığını söyledi.
 
Üniversiteye Sınavsız Giriş İddiası: YGS Kalkıyor mu?
 
Bugün basında yer alan haberlere göre Milli Eğitim Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu'nun üzerinde çalıştığı yeni sistem ile her yıl milyonlarca öğrencinin yeni bir gelecek hayal edip girdiği üniversite sınav sistemi değişiyor.
 
İddialara göre yeni sınav sisteminin ayrıntıları başlıca şu şekilde olacak:
 
Lise diploma puanı baz alınacak, 4 yıllık yüksek puanlı bölümler için LYS devam edecek...
 
MEB eğitim uzmanlarının yaptığı analize göre, diploma puanı yüksek olan öğrenci YGS ve LYS'de de başarılı oluyor. Yeni modelde öğrencilerin lise diploma puanı üniversiteye geçişte baz alınacak.
 
YGS ile 2 yıllık önlisans programlarına yerleşen yaklaşık 100 bin öğrenci sınava girmeden lise diploma puanıyla kayıt yaptırabilecek. MEB ve YÖK bu okulların listesini çıkararak öğrencilere bildirecek. Öğrenci sınava girmeden diploma puanına uygun okullar arasından isterse birine kayıt yaptırabilecek.
 
4 yıllık yüksek puanlı lisans bölümleri için LYS yapılmaya devam edecek. Yani açıklanan listeyi tercih etmeyen öğrenciler LYS'ye girebilecek. LYS puanı aynı zamanda yüksek puanla öğrenci alan üniversiteler için de kullanılacak.
 
Liselerde 'şişirme' notlara önlem: TEOG benzeri merkezi sınav
 
Buna göre;
 
Liselerde her yıl merkezi sistemle bir sınav yapılacak. Bu sınavın açık uçlu sorularla yapılması öngörülüyor. Böylece 'şişirme' notların önüne geçilmesi hedefleniyor.Geçmiş yıllarda mezun olanlar da yeni sistemde diploma puanlarıyla önlisans ve bazı lisans programlarına kayıt yaptırabilecek. Mezunlar da liseden yeni mezun olan öğrenciler gibi LYS’ye girebilecek.
Yeni sisteme göre LYS’de sadece test usulü çoktan seçmeli sorular olmayacak. Açık uçlu sorularla da öğrencilerin değerlendirilmesi öngörülüyor.
 
Üniversiteye giriş sınavı 2010'dan bu yana iki sınav olarak uygulanıyor. Yeni modelin 2018'de uygulamaya geçeceği iddia ediliyor.
 
YÖK'ten konuyla ilgili bir açıklama yapıldı
 
Açıklamada basında yer alan haberlerde belirtildiği üzere üniversiteye giriş sistemiyle ilgili herhangi bir çalışma yapılmadığı ifade edildi ve şöyle denildi:
 
"YÖK'te üniversiteye giriş sistemine yönelik herhangi bir çalışma yapılmamıştır, yapılmamaktadır. Bir başka bakanlıkla da konuya ilişkin haberde konu edildiği gibi bir görüşme sürdürülmemektedir. Diğer taraftan sınavlar öncesinde bu tür gerçek dışı haberler adaylar üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Yükseköğretim sistemine girişle alakalı kamuoyunun sadece YÖK’ün kararlarını ve duyurularını dikkate almasını önemle rica ederiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.