1. HABERLER

  2. YÖK

  3. YÖK, bu bölümleri tercih edenlere 750 TL burs verecek
YÖK, bu bölümleri tercih edenlere 750 TL burs verecek

YÖK, bu bölümleri tercih edenlere 750 TL burs verecek

Kılavuzda yer alan bilgilere göre YÖK, bazı bölümler için öğrencilere 750 TL destek bursu verecek. Temel bilimler, ziraat, orman, su, maden ve yer bilimleri alanlarındaki bölümleri tercih edecek öğrencilere burs verilecek.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından Verilecek Burslar hangileri?

Devlet yükseköğretim kurumlarının aşağıda belirtilen programlarına "YÖK Destek Bursu" verilecektir.
 
Astronomi ve Uzay Bilimleri/ Astronomi ve Astrofizik, Matematik, Bahçe Bitkileri, Matematik (İngilizce), Balıkçılık Teknolojisi, Organik Tarım İşletmeciliği, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Orman Endüstrisi Mühendisliği, Bitki Koruma, Orman Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Su Bilimleri ve Mühendisliği, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri (İngilizce), Su Ürünleri Mühendisliği, Biyoloji, Su Ürünleri Mühendisliği (İngilizce), Biyoloji (İngilizce), Süt Teknolojisi, Biyosistem Mühendisliği, Tarım Ekonomisi, Fizik, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği, Fizik (İngilizce), Tarımsal Biyoteknoloji, Gıda Teknolojisi, Tarımsal Genetik Mühendisliği (İngilizce), Hayvansal Üretim ve Teknolojileri, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Hayvansal Üretim ve Teknolojileri (İngilizce), Tarla Bitkileri, Hidrojeoloji Mühendisliği,  Tohum Bilimi ve Teknolojisi, Jeofizik Mühendisliği ,Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Jeoloji Mühendisliği, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri, Jeoloji Mühendisliği (İngilizce), Veteriner, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği, Veterinerlik (İngilizce), Kimya, Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi, Kimya (İngilizce), Yer Bilimleri Mühendisliği, Maden Mühendisliği,  Ziraat Mühendisliği, Maden Mühendisliği (İngilizce) ve Zootekni

YÖK Bursu Şartları:

a) T.C. vatandaşı olmak.
b) ÖSYM Başkanlığı'nca yapılan 2019-YKS sonucunda, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek Devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşmiş olmak.
c) Öğrencinin yerleştiği lisans programı, tercihlerinin arasında ilk 15 tercihinin içinde yer almış olmak.
ç) Önceden, yurtiçinde veya yurtdışında, herhangi bir lisans derecesine sahip olmamak.
d) Sınavın yapıldığı yıl, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlardan birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirmede yerleşmiş ve kesin kayıt yaptırmış olmak.
Yukarıda yer alan şartları sağlayan öğrencilere zorunlu hazırlık sınıfı ve lisans öğrenim süresi (4 yıl, çift anadal programında kayıtlı öğrencilere ise en fazla 5 yıl) boyunca ağırlıklı genel not ortalamasının yıllık olarak 4 üzerinden 2,5 veya 100 üzerinden 65’in altına düşmemesi şartıyla 2019 yılı için aylık 750 TL (12 ay boyunca) “YÖK Destek Bursu” verilecektir.
 
2020 yılı için verilecek “YÖK Destek Burslarının” yıllık artış oranı Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirlenecektir. “YÖK Destek Burslarını” almaya hak kazanan öğrencilerin öğrenim gördükleri süre içerisinde aldıkları diğer burslar ve krediler devam eder. Burslara ilişkin ayrıntılı bilgiye Yükseköğretim Kurulu’nun internet sayfasında yer alan YÖK BURSU ulaşılabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum