1. YAZARLAR

  2. Ali CÖRE

  3. Acı gerçekler insanı mükemmelleştirir
Ali CÖRE

Ali CÖRE

Yönetim ve Org. Gelişim Dan.
Yazarın Tüm Yazıları >

Acı gerçekler insanı mükemmelleştirir

A+A-

Mükemmel insan olmak veya başka bir ifade ile insan-ı kâmil olmak için hayatın zorlukları ve acıları ile başa çıkmak bu yolun olmazsa olmazıdır.

İyi günler ve kötü günler insanlar arasında dönüp durur. Hayat bu gün bize kara gün yaşatır yarın başkasına. Hepimiz günün birinde hayal kırıklığı yaşarız. Çöküntü içine gireriz. İşlerimiz ters gider, düzenimiz bozulur. Başımıza gelen bu felaketlerin nedenini de bilemez, sebep olan kişiyi de bulamayabiliriz.

Böyle durumlarda insanlar arasında farklılık oluşturan şey, karşılaştıkları felaket veya müsibetlerin zorluluk derecesi değil, bunlarla başa çıkma çabalarıdır.

İçinde bulunduğu an itibariyle olumsuz, zararlı hatta felaket gibi görünen olaylar dayanma ve başa çıkma arzusu ile insanı güçlendirir. Sonunda başaracağına ve zorlukları aşacağına inanmak ve ondan ders almak daha sonraki yaşam için güç verir insana.

En büyük zorluklara göğüs gerenler en büyük insanlardır.Her bir zorluk onların daha da güçlü olmasına ve mükemmel olmasına bir sebeptir. İşte onlardan biri de Hz. Nuh (A.S) dır. O zalim bir halka şöyle demişti: “Ey halkım ben, yalnızca Allah’a güvenip dayandım. Siz de bir araya gelip, bana karşı nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda anlaşın ve Allah’a ortak tanıdıklarınızı da yardımınıza çağırın. Böyle yapın ki, sonra keşke şöyle yapsaydık, böyle yapsaydık demeyesiniz! Sonra da, bana hiç mühlet vermeden, hakkımdaki hükmünüzü hemen uygulayın!”

Bu mücadelede iyimser olanlar kaybeder.Yani iyimser olmak adına gerçeklere gözlerini kapatanlar...
"Seçimden sonra işler düzelecek", "yılbaşında işler açılacak", "filan adamın zuhuru ile bütün sorunlar ortadan kalkacak" diyerek beklentiye girmek ve tarihlerin, olayların, şahısların hiçbirisi ile sorunların çözülmediğini görmek insanı yıkar.

Acı gerçeklerin yüzüne merdane bakanlar mücadele için yol arar. Çare arar ve yeni stretejiler geliştirirler. Güçlenen, kazanan onlar olur.

Ortam ne kadar kötü olursa olsun,hapsedildikleri vasatlık ne kadar şevk ve ümid kırıcı olursa olsun,hayatta kalacaklarına ve mükemmel birileri olarak bu mücadeleden galip çıkacaklarına olan inançlarını kaybetmeyenler,disiplini elden bırakmayanlar mükemmel insanlardır.

Kamil insan bütün zorlukların ve gürültü patırtının içinden en büyük etkiye sahip şeyleri bulup çıkartır. Bu zorluklar isabetli kararlar verme kabiliyetini artırır, süreç sonunda derin bir öngörüye sahip olacak konuma getirir. En büyük buluşlar ve muhteşem kararlar, mükemmel stratejiler böyle durumlarda insana ilham olunur.

Evet, öncelikle müsibetin yüzüne gülmek ve onun nerden geldiğini bilmek müsibeti küçültür. Arkasından o müsibetle başa çıkmanın yollarını aramak ve bir gün mutlaka onun biteceğine inanmak insanı güçlü kılar.

Bu yazı toplam 1136 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.