1. YAZARLAR

  2. Dr. Abdulrezzak ÇİL

  3. Evlilikte Sevgi ve Saygının Yeri
Dr. Abdulrezzak ÇİL

Dr. Abdulrezzak ÇİL

Yaşam ve Kariyer Koçu Psikolojik
Yazarın Tüm Yazıları >

Evlilikte Sevgi ve Saygının Yeri

A+A-
Evlilikte saygı kavramı son yıllarda değişikliği uğradı mı?
 
Saygı kavramının daha anlamlı hale gelebilmesi için sevgi kavramı ile birlikte kullanılması daha tutarlı olacaktır. İnsanların sevgi duyduğu kişilere karşı saygısının sürekli varlığını sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Son yıllarda insanların bir birini sevmeleri ve sevdiklerini ifade etmelerinde bir azalma olduğu söylenirse saygı kavramında da bir değişiklik olduğunda bahsedebiliriz. Sevginin dışa vurumunda azalmanın olduğunun en önemli göstergesi öfke kontrolünde yetersiz kalınmasıdır. Eğer evlilik içerisinde sevgi ifade alanlarının arttırılması ve beslenmesi güçlendirilmez ve buradan saygıya merdiven dayanmaz ise hem sevginin hemde saygının yerini bunların olumsuz şekilde ifade edilmelerini yerlerini terk ettiklerini söyleyebiliriz. Bunun sebebi olarak sevgi dilinin nasıl ifade edileceğinin bilemediği ve bunun saygıya tahvil edilmediği olarak söyleyebiliriz.
 
Eskiden daha hürmetkar hanımlar varken bugün ‘erkekleşen kadınlar’, değişiklikte pay sahibi mi? Ya da bu değişikliğin sebepleri neler?
 
Burada cinsiyetçi bakışı çok anlamlı bulmamakla birlikte cinsiyet rollerinde toplumsal yapıda bir değişim ve dönüşümün olduğunu söylemek mümkündür. Aile ekonomisine kadının daha fazla katkı üretiyor olması durumuna hazırlıklı olmayan aile sistemi, bir anlamda bocalayabilir. Kadın katkısını fazlaca dile getirirken, erkekte önemsizliğine vurgu yaparsa karşılık sevgi ve saygı aktarımı zedelenmiş olur. Rol paylaşımının sağlıklı yapılması için aile içi açık ve net iletişim kanalları oluşturulmalı ve aile birliktelikleri arttırılarak aile içi iletişime düzenli bakımlar yapılmalıdır. Birlikte zaman geçirme yemek yeme etkinlik yapma vs. gibi.
 
Evlenirken kariyer, güzellik, aşk meşk derken saygıyı ikinci yada üçüncü plana mı atıyoruz?
 
Evlilik sebeplerinde bir değişiklik olduğu gözlenmektedir. Bu alanda yapılan araştırmalarda görücü usulü ile evlenmenin yerini tanışarak görüşerek ve aşk yaşayarak evlenmenin aldığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte boşanma oranlarındaki artışında gözlenmesi bir zıtlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Eşler kendi kariyerlerine yakın kariyerde eşler seçerken, güzellik önemli bir değişken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu güzelliğin aynı zamanda ruh güzelliğine de dönüşmesi için eşlerin fiziksel özellikleri dışında diğer özellikleri açısından da tanıma gayretinin eksik kalması olarak ifade edebiliriz. Gençler eşleriyle tanışarak değil tanıyarak evlenmeleri, sen eskiden böyle değildin sonradan böyle oldun cümlesinin duyulmasına sebep olmaktadır. Tanışmak eşlerin birbirlerin beklentilerini ve özelliklerini tam olarak tanımaları ile olacaktır. Bir danışmanlık ve aile eğitimleri de bu süreci beslemelidir. Ancak sorun odaklı danışmanlık değil önleyici danışmanlık benim daha çok öne çıkardığın bir bakış açısıdır.
 
Sağlıklı bir evliliğin olmazsa olmazı saygı diyebilir miyiz?
 
Saygının yerinin sağlamlaşması için önüne sevgi konması ve sevgi temelli saygının daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlara önce saygıyı kaybetmeyiz, önce sevgiyi kaybedip arkasından da saygıyı kaybedebiliriz. Kainatın mayası sevgidir; harekete geçiren yanı da insanların birbirine ve çevrelerine saygı göstermeleridir.
 
Genel bir kaç değerlendirme;
 
Saygının ikincil ilişkilerde öne çıktığını, sevginin birincil yakın ilişkilerde belirginleştiğini söyleyebiliriz. Yeni tanıştığınız birine karşı öncelikle gelişmesi gereken duygu insan olduğu için ve pozisyonu gereği ona gösterilmesi gereken saygıdır. Evlilik gibi uzun ilişkilerde başlangıcı belli ama sonu baştan konuşulmayan ilişkilerde; sevgi saygıyı besleyen bir duygu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir biri yerine konamadığı gibi bir olmadan diğeri olmaz. Hep tartışılmaktadır. Sevgi mi saygı mı? Et ile tırnak gibidir. İlişki uzadıkça zaman geçtikçe bir birini iyi iletişimle pekiştirirler. Ancak eğer birinde bir zedelenme olursa hızlı bir şekilde bir birleri üzerinde olumsuz etki yaparlar.
 
Ben eşime saygı duyuyorum ama onu sevmiyorum ya da ben eşimi seviyorum ama ona saygı duymuyorum ifadeleri kendi içinde oldukça tutarsızdır. Bu süreç evliliğin sonlanması ile neticelenebilir. Hem sevmeli hemde saygı duymalıdır. Önce hangisi derseniz ben sevgi derim sonra saygıdır. Ama sizin kanaatiniz farklı olabilir ona da saygı duyarım.
Bu yazı toplam 970 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.