1. YAZARLAR

  2. Dr. Abdulrezzak ÇİL

  3. Tatil Bitti Şimdi Eğitim Zamanı
Dr. Abdulrezzak ÇİL

Dr. Abdulrezzak ÇİL

Yaşam ve Kariyer Koçu Psikolojik
Yazarın Tüm Yazıları >

Tatil Bitti Şimdi Eğitim Zamanı

A+A-
Evlerde heyecan, okulda ise bir koşturmaca başladı. Ve nihayet doksan iki günlük tatil bitti. Bu dönemde, anaokulu ve birinci sınıfa başlayan öğrencilerimiz ikinci yuvaları ve öğretmenleri ile buluştular. Onları, yeni arkadaşlar yeni bir sosyal çevre karşıladı. Bu heyecan 12-13 yıl sürecek bir serüvenin ilk günü olarak hatıralarda ki yerini de alacak. Sadece çocuklar değil, anne-babalar, neneler, dedeler aynı heyecanı paylaşıyorlar.
 
Aile yaşantılarımız, okula gidecek kişiye göre planlanacak. 19 Eylül’de tatil için verilen ara sona ermiş ve tüm eğitim kurumlarımız eğitim hayatına başlamış olacaklar. Bu durum sosyal hayata bir canlılık da getirecek. Aileler buna ne kadar hazır ise süreci o kadar yönetebilecekler. 
 
Eğitimciler için bu dönemlerde “iyi bir başlangıç yapmak” konusunu öne çıkar. Bu süreçte aile bireylerinin tek yürek olması ve ayni duygu etrafında eğitim öğretim dönemini kucaklaması söz konusudur. 8 ve 12. sınıf öğrencilerinin önemli sınavlarının olduğu bu dönem başarı ile sonuçlandırılmış olunur. Ancak bu heyecanlı dönem planlı bir başlangıca dönüşmeyince sonuç hüsrana dönebilir.
 
Bu geçiş dönemlerinin yönetimi, sadece çocukla ilgilenecek aile fertlerinden birinin inisiyatifine bırakılmamalı; aile fertlerinin tamamının katıldığı bir eğitim toplantısına dönüştürülerek planlama yapılmalıdır. Bu dönem ciddiye alınmalı kesinlikle savsaklanmamalı; öğrenmenin yeniden başladığı bir dönem olarak öne çıkmalıdır. Yaz aylarında, ‘düşük yoğunlukta bilişsel aktivite’ yapan öğrencilerimiz yoğunluklarını artırmak durumunda kalacaklar. Bu yoğunluklu sürece eğlenceli bir geçiş yapılmalıdır.
 
Yaz aylarında serbest zaman ve oyun aktivitelerinin yoğunluğunu günlük tekrarlar ve kitap okumalar almalıdır. TV ve bilgisayara daha az zaman ayrılmalı. Bu zaman ayırmalar aile üyeleri ile birlikte çay ikramları ile desteklenmelidir. 
 
Aile bireylerinin eğitim ve sosyal hayatı planlama çalışmaları ve gündemleri genelde öğrencilerin yapacakları ve edeceklerinin belirlenmesi olarak algılanır. On beş günde bir yapılan aile toplantıların eğitim-öğretim faaliyetlerine olan katkısı çok büyüktür. Bu toplanmalar, aile bireylerinin tamamının özel gündemleri ve ortak gündemlerinin belirlendiği bir zaman olmalıdır. Peki, bazı köşe taşları koyacak olursak bunları nasıl sıralamamız gerekecek?
 
Sabah birlikte kalkılmalı. Mümkünse haftanın yarıdan fazlasında (4 sabah) birlikte kahvaltı yapılmalıdır. Anne baba çalışıyorsa kahvaltı birlikte hazırlanmalı, çocuklarının da katılımı sağlanmalıdır. Birlikte yapılan kahvaltı her sabah aile de ‘sinerji’ oluşturur.
 
Akşamları aile bireylerinin bir araya gelebileceği bir çay saati ile 15 dakikalık günlük değerlendirmeler yapılmalıdır. Bu değerlendirmeler mutlaka öğrencinin veya aile bireylerinin yapıp ettiklerini veya özellikle derslerini sorgulamaya yönelik olmamalıdır. 
 
Öğrencilerin aileler ile birlikte olduklarında, -bana hep derslerim soruluyor, -benim gerçekten nasıl olduğum sorulmuyor! gibi söylemlerle karşı karşıya kalmamak adına dikkat edilmelidir.
Öğrencilerin eğitim öğretim hayatlarında içselleştirmeleri gereken önemli duygulardan biri de sorumluluk bilincidir. Öğrencilerin sorumluluk bilincini kazanması için zaman- mekân(imkân)-ilişki yönetimlerinde başarı ve akademik başarı arasında ilişki olduğu gerçeğinin onlara hissettirilerek öğretilmesi gerekir.
 
Bir gencin veya öğrencinin ‘zaman’ı planlaması gerektiğini bilmesi, bu planlamayı hangi imkânlarla hangi mekânda gerçekleştireceğinin öngörmesi ve bu tasarladıklarını kimlerle birlikte gerçekleştireceğinin farkındalığına sahip olması gerekmektedir. 
 
Konuyu özetlemek gerekirse, eğitim-öğretim dönemi başlarken öğrencilerimizi yalnız bırakmadan onlarla birlikte hareket etmek, kabiliyetlerini aile fertleri ve sosyal çevresi ile beraber planlamalarında onlara yardımcı olmak olumlu sonuçlar doğuracaktır. 
 
-Ama ben çocuğuma güveniyorum. 
-Böyle yaparsam onu takip etmiş olmaz mıyım? Düşüncesine kapılmayınız. Çünkü güven, planı ve takibi engellemez. İş, bunu beraber yapabilmekte.
 
Yeni eğitim öğretim döneminde tüm öğrenci ve aile bireylerine başarılar dilerim. Eğer başarıyı birlikte paylaşarak devam ettirmek niyetindeyseniz bütün süreci birlikte yaşamalısınız. Bizim bu konuda ki yaklaşımımız, testinin kırılmadan önceki haline yönelik önerilerdir. Aksi halde testi kırıldıktan sonra akıl veren çok olur.
Bu yazı toplam 3252 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.