10. Sınıf Biryay Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 141 Cevapları

10. Sınıf Biryay Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 141 Cevapları
10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 141 Dil bilgisi Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

1. Aşağıda verilen metindeki sıfat tamlamalarını bularak altını çiziniz.

Bu kez Feridun Acemî adlı biri meydana girdi. Süleyman’a gürzüyle saldırdı. Kalkan, Süleyman’ın elinde parçalandı ve atından yere düştü. Süleyman’ın kardeşleri Evhad ve Musa hamle kıldılar, Süleyman’ı kurtardılar. Sait oğlu Ali hamle kıldı; Feridun, Ali’ye kılıçla vurdu. Ali kılıcıyla savdı. Kılıcını kırdı. Lâin geçmek istediğinde Ali öyle bir vurdu ki… Müslümanlar “Aferin!” dediler. Daha sonra yedi kâfir tepelendi. Kâfirler tarafından figan koptu.

2. Aşağıdaki metinde ayraçla boş bırakılan yerlere uygun noktalama işaretlerini getiriniz.

Servili medresesini bilir misiniz(?) Şimdi orası fakir talebe yurdudur(.) Eskiden de fakir talebeler barınağı idi(.) Eskiden()

()Eskiden() ne demektir Allah aşkınıza(?) Ve eskiyi bırakmak(,) eskiden kurtulmak mümkün müdür(?) Bunun bir yolu varsa bana da öğretiverin(,) sevaptır(.) Dün(,) bunca yıl sonra(,) oraya gittiğim zaman(,) üstümdeki elbiseleri satsalar medreseye bir ay içinde giren paranın tümünden fazla ederdi(.) Ayrıca para çantamda yüzlerce lira vardı(.) Yüzlerce lira para çantamda(,) binlercesi bankadaki hesabımda(,) bir o kadarı da malımda mülkümde()

Fakat bunların hepsi sizin olsun da siz bana Rahmi’yi unutturun(,) şu mağarada geçen yıllarımı unutturun(,) bana insanlığımı verin(.) Bunu yapabiliyor musunuz(,) elinizden gelir mi bu(?)
Tarık Buğra, Hikâyeler

3. Aşağıdaki metinde noktalama ve yazım yanlışlarını bulunuz.

Keloğlan, henüz yedi yaşında iken, ekmeğini elinin emeğiyle kazanmağa başladı. Hamallık, kahveci yamaklığı, aşçı çıraklığı, ayak satıcılığı gibi bir çok işlere girdi. Eline pek az para geçebiliyordu. Oniki yaşına kadar türlü sıkıntılar içinde yaşadı. Bu yaşa girince, kendi nefsine güvenen tam bir erkek oldu. Artık büyük işlere girmek, şan kazanmak, büyük bir adam olmak istiyordu. Keloğlan, arasıra şiir söylemeğe de yeltenir, yanık koşmalar düzerdi.
Ziya Gökalp, Altın Işık

Cevap: Metnin doğru yazılışı aşağıya yazılmıştır.

Keloğlan, henüz yedi yaşında iken ekmeğini elinin emeğiyle kazanmağa başladı. Hamallık, kahveci yamaklığı, aşçı çıraklığı, ayak satıcılığı gibi bir çok işlere girdi. Eline pek az para geçebiliyordu. On iki yaşına kadar türlü sıkıntılar içinde yaşadı. Bu yaşa girince, kendi nefsine güvenen tam bir erkek oldu. Artık büyük işlere girmek, şan kazanmak, büyük bir adam olmak istiyordu. Keloğlan, ara sıra şiir söylemeğe de yeltenir, yanık koşmalar düzerdi.
Ziya Gökalp, Altın Işık

16
3
17
3
3
4
5
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.