10. Sınıf Biryay Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 262 Cevapları

10. Sınıf Biryay Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 262 Cevapları
10. Sınıf Biryay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Metne Hazırlık Sayfa 262 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Han Duvarları şiiri, 1922 yılında Faruk Nafiz Çamlıbel tarafından yazılmıştır. Şair Ulukışla’dan Kayseri’ye “yaylı” denilen at arabasıyla yapılan üç günlük bir yolculuğun sonucunda bu şiiri yazmıştır. Hayatında ilk defa İstanbul’dan ayrılan şair yolculuk esnasında gurbeti içinde hisseder. Ayrılıkla derinleşen bu duygu Han Duvarları şiiri olarak karşımıza çıkmıştır.
Aşağıdaki şiiri okuyunuz. Okuduğunuz şiirin divan şiirinde hangi türe benzediğini söyleyiniz.

Cevap: Han Duvarları şiiri divan şiirinde mesnevi türüne benzer. Mesnevi, divan edebiyatının en uzun nazım biçimidir. Hikâye ve romanın işlevini görür. Divan edebiyatı içerisinde anlatmaya bağlı metin olan tür Mesnevi’dir. Mesnevi nazım şekliyle bir olay örgüsü etrafında bir hikaye anlatmaya elverişlidir.

5
3
3
3
4
2
42
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum