12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları Başak Yayınları

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları Başak Yayınları

12. Sınıf Başak Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 97 Kendimizi Değerlendirelim Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

1. Günlük yaşamda karşılaştığınız basit harmonik hareket çeşitlerine örnekler veriniz.
Cevap
: Salıncak, sarkaçlı saatler, müzik aletlerinin tel veya zarları vb.

2. Kütlesi 1 kg olan bir cisim, görseldeki O denge noktası olmak üzere K – L noktaları arasında basit harmonik hareket yapmaktadır. Cismin periyodu 24 s olduğuna göre;

a) K noktasından harekete başlayan cisim, kaç s sonra O noktasından ikinci kez geçer?
Cevap
: 18 s

b) Cismin N noktasındaki hızını, ivmesini ve geri çağırıcı kuvvetin büyüklüklerini bulunuz. (n = 3 alınız.)

v= 75 . 10-3 m/s
a = 1,8 . 10-2 m/s2
F = 1,8 . 10-2 N

3. Görseldeki yay sarkaca bağlı bir m kütlesi, K-L arasında basit harmonik hareket yapmaktadır. Cisim, görseldeki konumundan ok yönünde geçtikten 4 s sonra yine geçmektedir. Cismin periyodunu ve 22 s sonraki yerini bulunuz.
Cevap
: T = 8 s, K’da.

4. Kütlesi 2 kg olan bir cisim, 2 m genlikli ve 12 s periyotlu basit harmonik hareket yapmaktadır. Cisme etki eden maksimum geri çağırıcı kuvvet kaç N’dır. (n = 3 alınız.)?
Cevap: F = 1 N

5. Yay sabiti 4 N/m olan bir yayın ucuna 250 g kütleli bir cisim asılmıştır. Cisme, yayda basit harmonik hareket yaptırıldığında periyodu kaç s olur. (n = 3 alınız.)?
Cevap: T = 1,5 s

6. 1 m uzunluğundaki ipin ucuna bağlı cisim ile oluşturulan basit sarkacın periyodu kaç s’dir (n = 3, g s 10 m/s2 alınız.)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.