2013 SBS soruları nasıldı? Kültür Koleji Uzmanları yorumladı

2013 SBS soruları nasıldı? Kültür Koleji Uzmanları yorumladı

SBS 2013 bugün yapıldı, soru ve cevaplar açıklandı. Kültür Koleji uzmanları, bu yıl SBS'de Matematik sorularının önceki yıla göre daha zor olduğu görüşünde.

Uzmanlar, Türkçe'de soruların uzun tutulduğunu, analiz ve sentez becerisi gelişmemiş öğrenciler için çözümü güçleştirdiğini söyledi. Uzmanlar fen ve teknoloji sorularında çeldiricilerin kuvvetli hale geldiğini belirtti. Sosyal bilgilerde sorular müfredata uygun olarak değerlendirilirken İngilizce'de beklenmeyen soru bulunmuyor. 

MATEMATİK

Matematik sorularını kolay,orta, zor ve çok zor olarak gruplandırabiliriz. Sorular öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama ve matematiksel denklemlere dönüştürebilme mantığıyla hazırlanmış. Öğrenilmesi gereken temel bilgileri içeren konuların hepsiyle ilgili soru sorulmuştur. Sorulan sorular daha önceki yıllara göre daha az senaryolaştırılmış, görsel öğelerle desteklemiş ve günlük hayatla ilişkilendirilerek hazırlanmıştır. Bu yıl yapılan sınavın zorluk derecesi ve ayırt edilebilirliği bir önceki yıla göre daha belirgindir.

TÜRKÇE

8.Sınıflarda SBS Türkçe soruları her yıl olduğu gibi bu yıl da 'Anlam' noktasında buluştu. Bu soruların çözümü farklı açılardan bakmayı gerektiriyor. Ayrıca geçen yıllarda sorulan “Parçada Anlam” sorularının biçimi değişmiş, parçanın bütününden yola çıkarak her parça için 3 soru hazırlanmış. Bu durum analiz ve sentez becerisi gelişmemiş öğrenciler için çözümü güçleştirdi. Soruların anlamayı zorlaştıracak kadar uzun tutulmuş olması da dikkat çekici.

FEN VE TEKNOLOJİ

Geçmiş yıla oranla ayırt ediliciliği yüksek sorular daha fazla. Bazı sorularda cümle yapısının zorlaştırılması sorunun zorluk derecesini arttırmış, çeldiricileri daha kuvvetli hale getirmiş.

SOSYAL BİLGİLER

Sorular müfredata uygun.  T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine ait sorularının yanında müfredata yeni giren Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersinden de müfredata uygun, taksonomik olarak 2 adet uygulama,1 kavrama ve 1 analiz  basamaklarından 4 adet  soru gelmiştir.

İNGİLİZCE

Sorular geçen yıllarda olduğu gibi okuduğunu anlama ve yorumlamaya yönelik olarak hazırlanmış. Belli kalıplar kullanarak diyalog tamamlama soruları ağırlıklı. Beklenmeyen, tartışmalı ya da şaşırtıcı soru bulunmuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.