1. HABERLER

  2. ALES-DGS

  3. 2019 ALES Sınav Tarihleri
2019 ALES Sınav Tarihleri

2019 ALES Sınav Tarihleri

ÖSYM 2019 yılında 3 adet ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yapacaktır. İlk sınav Mayıs ayında, 2. sınav Eylül ayında, 3. sınav ise Kasım ayında yapılacaktır.

Sınav başvuru kılavuzları başvuru tarihinden 2-3 gün önce açıklanmaktadır. Sınav soruları sınavdan sonraki hafta içi açıklanmaktadır. 

2019 ALES/1 - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

Sınav başvuru tarihi, 5-13 Mart tarihlerinde, 

Sınav geç başvuru günü, 28 Mart 2019

Sınav tairhi, 5 Mayıs 2019

Sonuç açıklanma tairih, 30 Mayıs 2019

2019 ALES/2 - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

Sınav başvuru tarihi,  9-17 Temmuz tarihlerinde,

Sınav geç başvuru günü, 31 Temmuz 2019

Sınav tairhi, 22 Eylül 2019

Sonuç açıklanma tairih, 17 Ekim

2019 ALES/3 - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

Sınav başvuru tarihi, 17-25 Eylül tarihleri arasında

Sınav geç başvuru günü, 8 Ekim 2019

Sınav tarihi, 17 Kasım 2019

Sonuç açıklanma tairih, 12 Aralık 2019

* Güncel gelişmelere göre ÖSYM Sınav Takvimi yenilenerek kamuoyuna duyurulacaktır. İlgililerin zaman içinde takvim bilgilerini kontrol etmeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri tavsiye edilir.

** Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, aynı gün saat 23:59'a kadar artırımlı olarak ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır.

*** Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS) ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Binalarında) yapılacaktır. Sınava başvuru tarihlerinde, ÖSYM e-Sınav Merkezlerinin kapasitesi kadar adayın başvurusu alınacaktır. Kapasite dolduğunda başvuru tarihleri tamamlanmadan başvuru sonlandırılacaktır. Kapasite dolmadığı takdirde başvuru tarihlerinin son günü saat 23.59'a kadar adayların başvuruları alınmaya devam edilecektir.

**** Sınav sonuçlarının belirtilen tarihlerde açıklanması planlanmaktadır ancak, sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır.

ALES’E BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Eğer ÖSYM sisteminde kayıtlı bir fotoğrafınız varsa internet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Sistemde kayıtlı bir fotoğraf yoksa başvurunuz bir başvuru merkezine giderek yapmalısınız.

ALES'TE KAÇ SORU VAR?

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.