1. HABERLER

  2. İOKBS - LGS

  3. 2020 Bursluluk Sınavı ne zaman
2020 Bursluluk Sınavı ne zaman

2020 Bursluluk Sınavı ne zaman

Bakanlığın yayımladığı takvimle 2020 bursluluk sınavı tarihi de açıklanmış oldu. Tam bu noktada, gerek veliler gerekse öğrenciler '2020 Bursluluk sınavı ne zaman, hangi tarihte yapılacak?' sorusuna yanıt arıyor.

Haberimizin detaylarından, 5, 6, 7, 8, 9, hazırlık sınıfı, 10 ve 11'inci sınıflara yönelik düzenlenen İOKBS bursluluk sınav ve başvuru tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl 5, 6, 7, 8, 9, hazırlık sınıfı, 10 ve 11'inci sınıflara yönelik düzenlenen bursluluk sınavı kapsamında heyecanlı bekleyiş sürüyor. Eski adı PYBS, yeni adı ise İOKBS olan bursluluk sınavı ile maddi imkânı el vermeyen öğrencilere burs imkânı tanınıyor. Geçtiğimiz haftalarda MEB tarafından 2019-2020 yılına ilişkin sınav takviminin yayımlanması aday öğrencilerini beklentilerini arttırdı. Bu doğrultuda, '2020 Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak?' sorusunun yanıtı en çok merak edilenler arasında öne çıkıyor.

BURSLULUK SINAVI 2020 NE ZAMAN?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıflar ve Hazırlık Sınıfı) 2020/İOKBS 25 Nisan 2020 tarihinde yapılacak.

İOKBS BAŞVURU TARİHLERİ BELLİ OLDU MU?

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) tarafından uygulanan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na (İOKBS) 2020 Yılı başvuru tarihleri henüz belli olmadı.

PYBS yeni adıyla İOKBS olan bursluluk sınavı 25 Nisan 2020 tarihinde saat 10:00'da düzenlenecek. Öğrenci velisi tarafından (çocuğunun başvuru şartlarını taşıması halinde) öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusu da yapılabilecek. Şartları taşıyan öğrencilerin başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak.

BURSLULUK SINAV BAŞVURUSU NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) tarafından uygulanan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (İOKBS) 2020 Yılı başvurusu henüz belli olmadı. Tahminlere göre Şubat veya Mart aylarında başvuruların alınması ön görülüyor.

Başvuru işlemleri www.odsgm.meb.gov.tr veya e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden tamamlanabilecek.

İOKBS'DE KAÇ SORU SORULACAK KAÇ DAKİKA SÜRECEK?

Sınavda 4 (dört) seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacak. Yani saat 12.00'da sınav sona erecek. İlgili sınavdan başarılı olabilmek için en az 80 net yapılması gerekir. Ayrıca bu ve üzerinde net yaptıktan sonra bazı kontenjanlara göre değişkenlik gösteren puan türlerine göre kazanma şansı arttırılabilir.

KAÇ NETLE BURSLULUK SINAVI KAZANILIR?

İlgili sınavdan başarılı olabilmek için en az 80 net yapılması gerekir. Ayrıca bu ve üzerinde net yaptıktan sonra bazı kontenjanlara göre değişkenlik gösteren puan türlerine göre kazanma şansı arttırılabilir.

BURSLULUK MAAŞLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

2020 yılı Bursluluk Sınav sonuçlarını kazanmış olan adaylar ilk bursları okul müdürlüklerinin onayı sonrasında 1 Ekim 2020 tarihinde ödenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
3 Yorum