5. Sınıf Ata Sosyal Bilgiler Sayfa 27 Cevapları

5. Sınıf Ata Sosyal Bilgiler Sayfa 27 Cevapları
5. Sınıf Ata Yayıncılık Sosyal Bilgiler Sayfa 27 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberin altındaki soruları cevaplayınız.

Mersin’de T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Hakları Komitesi tarafından kentin işlek kavşaklarına çocuklardan alışveriş yapılmaması için uyarı afişleri asıldı.

Çocukları sokağın tehlikesinden korumak için çalıştıklarını belirten İl Çocuk Hakları Koordinatörü “Çocuklarımızı sokağın riskinden korumak için herkesin yapacağı birçok şey vardır. Bunlardan en önemlisi trafik ışıklarında, caddelerde dilenen ya da cam silen çocuklara para vermemektir. Çünkü kendini ve sürücüleri trafikte tehlikeye atarak dilenen ya da cam silen çocuklar, zamanla sokağa bağımlı hâle gelip evlerinden ve okullarından kopuyor. Bu ise çocukların geleceğini karartmaktır.” dedi. Sokakta dilenen ve çalıştırılan birçok çocuğun aileleri tarafından dilendirildiğini ifade eden koordinatör, şunları söyledi:

“Bu nedenle çocuklara destek olmak istiyorsak onlara para vererek değil onları yardım kuruluşlarına yönlendirerek, onların eğitimlerine devamını sağlayarak destek olabiliriz. Mobil ekiplerimiz aracılığı ile tespit ettiğimiz çocukların ailelerine devletimiz gerekli yardımı yapmaktadır. Çocukların yeri evleri, okul ve oyun merkezleridir. Bu konuda kamuoyu duyarlılığı oluşturmak amacıyla elli pankartı şehrin işlek noktalarına astık. Binlerce el ilanı ve broşürle kamuoyunu bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Amacımız geleceğimizin teminatı çocuklarımızı sokakta karşılaşacakları tehlikelerden korumak ve geleceklerini kazanmaları için onlara destek olmaktır.”

1. Yapılan bu çalışma çocukların hangi haklarını korumaya yöneliktir?

  • Yaşama ve gelişme hakkı.
  • Eğitim hakkı.
  • Ekonomik sömürüden korunma hakkı.
  • Dinlenme, eğlence ve kültürel faaliyetler için zamana sahip olma hakkı.

2. Bu çalışmanın çocuklara ne gibi faydaları olabilir?

Bu çalışma çocuk işçilerin azalmasına ve onların insanca yaşayabilmesine katkı sağlar.

3. Sizin yaşadığınız bölgede çocuk haklarının korunmasına yönelik ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Benim yaşadığım bölgede çocuk haklarının korunmasına yönelik “Çocuk Koruma ve Araştırma Merkezi” açıldı.

7318
1529
4505
714
778
773
1746
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
12 Yorum