5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 168-170-173-174 Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 168-170-173-174 Cevapları Meb Yayınları
5. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 168, 170, 173, 174 Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

5.Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 168-170-173-174. Sayfa Cevapları Biyoçeşitlilik

Hazırlık Çalışmaları

1. Ükemizde ve dünyada nesli tükenen veya tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlarla ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:
Ülkemizde ve dünyada nesli tükenme tehlikesi altında olan çok sayıda hayvan vardır. Bu hayvanlar kurumlar ve dernekler tarafından koruma altına alınmıştır. Ayrıca bu hayvanların avlanması yasaktır.

Nesli tükenen hayvanlar, genellikle habitat kaybı, avlanma ve iklim değişikliği gibi insan faaliyetleri nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Örneğin, Asya'da yaşayan Amur kaplanı, yaşadığı ormanlık alanların azalması ve avlanma nedeniyle ciddi bir tehlike altındadır.

2. Ülkemizde ve dünyada nesli tükenen veya tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bitkilerle ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:
Ülkemizde ve dünyada pek çok nesli tükenmiş ve tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bitkiler var. Bunlar genellikle insan eliyle veya orman yangınlarıyla tükenmiş veya tehlikeye girmiş bitkilerdir. Ülkemizde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve dünyada çeşitli kurumlar tarafından koruma altına alınmış çok sayıda bitki vardır.

Bitkilerin tükenmesi de habitat kaybı, aşırı otlatma, ormansızlaşma ve tarım gibi faktörlerden kaynaklanır. Örneğin, Türkiye'de endemik olarak yetişen Van Gölü lavantası, habitatının tahribi nedeniyle tehlike altındadır.

3. Doğadaki canlı çeşitliliğinin fazla olmasının insanlara olumlu etkileri nelerdir? Tartışınız.
Cevap:
Doğadaki canlı çeşitliliğinin fazla olması ekosistemin bozulma riskini en aza indirir. Örneğin bir hayvanın neslinin tükenmesi diğer hayvanların da zamanla neslinin tükenmesine neden olabilir. Bu durum zamanla bizim ihtiyaçlarımızı karşılayan bazı hayvanların da neslinin tükenmesine sebep olabilir. Bunlar küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar, arılar ve daha bir çok hayvan bizim işimize yarar.

Doğadaki canlı çeşitliliği, ekosistemlerin sağlıklı işleyişini sağlar. Farklı türler, besin zincirlerinin dengesini korur ve ekosistemlerin direncini artırır. Ayrıca, doğal yaşam alanlarında zengin çeşitlilik, ekoturizm ve biyoçeşitlilik koruma projelerine olanak sağlar, böylece insanlar ve doğa arasındaki bağlantıyı güçlendirir.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 170 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde

Biyoçeşitliliği tehdit eden faktörleri edu ve gov uzantılı internet adreslerinden veya kütüphanelerden yararlanarak araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı kısaca aşağıya yazınız.
Cevap:
Biyoçeşitliliği orman yangınları, kaçak avlanma, plansız kentleşme, nesi tükenmekte olan hayvanların korunma altına alınmaması ve hayvanların aşırı otlatılması tehdit etmektedir.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları MEB Yayınları

Yorumlayınız

1. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları korumak için neler yapılabilir? Yazınız.
Cevap:
Kaçak avlanan insanlara verilen cezaların arttırılması, orman korucularının sayılarının arttırılması, devletin hayvanları koruma altına alarak sayılarını arttırması gibi çalışmalar yapılabilir.

Sıra Sizde

Aşağıda biyoçeşitliliği olumlu ve olumsuz etkileyen faktörler verilmiştir. Biyoçeşitliliği olumlu etkileyen faktörleri maviye, olumsuz etkileyen faktörleri kırmızıya boyayınız.
Mavi olanlar;
Ağaç dikmek, çevre temizliği, insanları bilinçlendirmek, geri dönüşüm, ormanları korumak ve milli parklar

Kırmızı olanlar,; Bilinçsiz avlanma, küresel ısınma, anız yakmak, doğal afetler, aşırı nüfus artışı, tarım ilacını aşarı kullanmak.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 174 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde

Aşağıda Akdeniz fokları ile ilgili bir haber metni yer almaktadır. Haber metnini okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

“Akdeniz Foku Bir Dünya Mirasıdır. Onları Koruyalım.” (…)

1. Akdeniz foklarının nesli neden tehlike altındadır? Düşüncelerinizi yazınız.
Cevap:
Akdeniz fokları düzensiz avalnma, doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve suların kirletilmesi gibi nedenlerden dolayı nesli tehlike altında olabilir.

2. Akdeniz fokunun neslini devam ettirmek için neler yapılabilir? Önerilerinizi yazınız.
Cevap:
Akdeniz fokunun neslini devam ettirebilmek için doğal yaşam alanlarında insanların yapılaşmasını engellemeliyiz, suların kirletilmesini engellemeliyiz, insanları Akdeniz Fokları hakkında insanları bilinçlendirmeliyiz.

1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.