57 yaşında fakülteyi birincilikle bitirdi

57 yaşında fakülteyi birincilikle bitirdi
İstanbul Üniversitesi öğrencisi 57 yaşındaki Hediye Vicdan İrfanoğlu, okuduğu İletişim Fakültesi'ni birincilikle bitirdi. İrfanoğlu, başarısının sırrını İHA'ya veridiği özel röportajda açıkladı.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin bu seneki birincisi 57 yaşındaki Gazetecilik Bölümü öğrencisi Hediye Vicdan İrfanoğlu oldu. 25 Haziran 2012 tarihinde Beyazıt Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen törende mezuniyet heyecanını yaşayan Hediye Vicdan İrfanoğlu, İHA'ya verdiği özel röportajda başarısının sırrını açıkladı.

Çok mükemmeliyetçi olduğunu belirten Hediye Vicdan İrfanoğlu, "Böyle bir insan olduğum için bütün hayatım boyunca hep şuna çalıştım; faklı olmak, bir fark yaratmak. Çok disiplinli bir insanım. Tuttuğumu mutlaka koparırım ve en iyisini yaparım. Katiyen üstün kötü yapmam. Okuldayken de hocalarım bir ödev verince, ödevin kapağından sunum biçimine kadar çok özenle hazırlardım. Çok özenirdim. Bunlar mükemmeliyetçiliğimden kaynaklanan şeyler. Ve bu bana hayatım boyunca hep başarı getirdi" dedi.

"BİRİNCİ OLMAK BENİM İÇİN ASLA BİR TESADÜF DEĞİLDİ"

Birinci olmanın kendisi için asla bir şans eseri olmadığını belirten Hediye Vicdan İrfanoğlu, "Bilinçle tasarlanmış bir birincilikti çünkü benim bu üniversitenin kapısından içeri girebilmek için nasıl çalıştığımı nasıl insanüstü bir performans gösterdiğimi Allah bilir. Aylarca özel hayatımı sıfırladım. Hayatımdan telefonu, interneti attım. Sadece ve sadece üniversite sınavını kazanmaya odaklandım. Sadece hedefe kilitlendim. Sınavı kazanınca da 4 yıl boyunca sadece derslerime çalıştım. Yüksek tansiyon hastasıyım. Bazı günler okula geleceğim günler tansiyonum çok yükselirdi. İstifra ederdim. Dil altı ilacımı alırdım yine de derse gelirdi. Ben bugün hastayım derse gitmeyeyim demezdim" şeklinde konuştu.

"NE SÖYLEDİĞİNİZ DEĞİL, NASIL SÖYLEDİĞİNİZ ÖNEMLİDİR"

Özellikle neden iletişim fakültesi gazetecilik bölümünü tercih ettiğini açıklayan Fakülte birincisi İrfanoğlu, "Her şeyin temeli iletişim. İyi iletişim kurabiliyorsanız hayatta başarılı olabilme şansınız çok yüksek. Biz hep şu öğretilmişti; 'Ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz önemlidir" dolayısıyla insanlarla iyi iletişim kurabilmek bir çok şeyde başarıyı getirdiği için iletişim fakültesini seçtim. Gazetecilik 24 saat yaşayan bir meslek. Asla monoton değil. Gazetecilik yaptığınızda dünyadan kopmuyorsunuz, gündemden kopmuyorsunuz. Hayatın 24 saat içerisinde oluyorsunuz. Sorgulamayı, soru sormayı öğreniyorsunuz. Empatiyle yaklaşmayı öğreniyorsunuz. Dolayısıyla dünyadan sizi koparmayan bir meslek olduğu için de gazeteciliği seçtim" diye konuştu.

"ÜNİVERSİTEYİ HİÇ KURSA GİTMEDEN SADECE EVİMDE ÇALIŞARAK KAZANDIM"

Gençlere tavsiyelerde bulunan Hediye Vicdan İrfanoğlu, "Azmetsinler, çalışsınlar. Mutlaka okusunlar. Gençlere şunu söylemek istiyorum, üniversiteyi kazanmak bir şey değil. Kazanabilmek için mutlaka bir kursa da gitmek gerekmiyor. Ben üniversite okumak için kurslara müracaat etmiştim. 4 tane çok önemli üniversiteye hazırlık kursu beni almadılar, kursa beni kabul etmediler. 'Bu yaştaki bir kadın üniversitede okuyamaz bizim gencecik öğrencilerimizle motivasyon sağlayamaz. Sınıfta bütünlük bozulur' dediler. Oturun oturduğunuz yerde hayattan resmen kopun diyorlar. İşte ben buna isyan ettim. 50 yaşındaki bir insanı biz Türkiye'de ne yapalım. Çöpe mi atalım. Sen işe yaramazsın git köşede otur mu diyelim. Bizim üretmemiz lazım. Kaç yaşında olursak olalım bizim üretmemiz lazım. Üniversiteye hiç kursa gitmeden, sadece evimde çalışarak, kitaplar okuyarak hazırlandım ve kazandım. Şimdiki gençler çok zeki ama yeteri kadar çalışmıyorlar. Yeteri kadar çalışsınlar her biri üniversite birincisi olur. Hepsinde o kapasite var. Yeter ki gönülden istesinler. Okumak isteyen insana da destek olsunlar" dedi.

Ortaokul ve lise hayatınızda da bu kadar başarılı mıydınız sorusuna, İstanbul Üniversitesi'nin en olgun öğrencisi İrfanoğlu, "Evet ortaokul ve lise hayatımda da çok başarılıydım. Ortaokulda da lisede de alttan hiç ders bırakmadım. Hep derslere gider takip ederdim. Liseyi de birincilikle bitirdim. Allah tarafından olan bir şey Rabbime şükrediyorum. Çok zeki bir insanım. Beynim fotokopi makinesi gibi. Bir kitabı bana verin. Bir kere okuyayım beynim onu hemen kaydeder" şeklinde cevap verdi.

Yarım bıraktığı eğitim hayatına neden orta yaşta devam ettiğini açıklayan Hediye Vicdan İrfanoğlu, "Okuyabilmek inanılmaz güzel bir şey. Peygamber efendimize bile ilk gelen hadis ne 'oku', okumak insanı derinleştiren bir şey. Okudukça ufkunuz açılıyor" şeklinde konuştu.

"GİDEBİLDİĞİM YERE KADAR GİTMEK İSTİYORUM"

Gelecekte hedeflediği planlarından bahseden Hediye Vicdan İrfanoğlu, "Çıta çok yüksek. Yüksek Lisans yapmak istiyorum. Doktora yapmak istiyorum. Makaleler yazıyorum. Yazdığım makaleleri çeşitli üniversitelere gönderiyorum. Bir gazeteden teklif aldım. Gelin burada muhabirlik yapar mısınız dediler. Onu da değerlendirmeyi düşünüyorum. Yapabildiğim her şeyi yapmak istiyorum. Eskiden çok güzel şarkı sözleri yazardım. Bir çok sanatçıdan da teklif almıştım ama o zamanlar kabul etmemiştim. Ama şimdi 'tekrar verin değerlendirelim' diyorlar. Şimdi olumlu bakıyorum. Neden olmasın diyorum. Duygularımı başka insanlarla da paylaşayım. Başka insanların ağzından da şarkılarım dile gelsin diye düşünüyorum. Şarkı sözleri yazmaya da devam edeceğim. Gidebildiğim yere kadar gitmek istiyorum" diye konuştu.

Etiketler :
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.