6. Sınıf Anadol Fen Bilimleri Sayfa 137 Cevapları

6. Sınıf Anadol Fen Bilimleri Sayfa 137 Cevapları
6. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Öğrendiklerimizi Gözden Geçirelim Sayfa 137 Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Öğrendiklerimizi Gözden Geçirelim

K, L ve M çubukları farklı metallerden yapılmış olup eşit uzunluk ve kalınlıktadır. Bu metallerin tam orta noktalarına ilk sıcaklıkları aynı olan eşit kütleli buz kalıpları konuluyor. Metaller her bakımdan özdeş ısı kaynaklarıyla ısıtılıyor. Bu durumda en önce M, ardından L, en sonda ise K metalinin üzerindeki buz eriyor.

Buna göre aşağıdaki soruların cevapların defterinize yazınız.

1. Buz kalıplarının erime sürelerinin farklı olmasının sebebi nedir?
Cevap
: Buz kalıplarının erime sürelerinin farklı olmasının sebebi K,L ve M metallerinin ısı iletkenliklerinin birbirinden farklı olmasıdır.

2. K, L ve M metallerinin ısıyı en iyi iletenden en zayıf iletene doğru sıralanışı nasıldır?
Cevap
: Üzerindeki buz kalıbının en önce eridiği M metalinin ısı iletimi en iyidir. Üzerindeki buz kalıbının en son eridiği K metalinin ısı iletimi en zayıftır. L metalinin ısı iletimi ise K metalinden iyi, M metalinden zayıftır. Buna göre metallerin ısıyı en iyi iletenden en zayıf iletene doğru sıralanışı M, L, K şeklindedir.

B. Aşağıda verilen ifadelerdeki boşlukları örnekteki gibi doldurarak bilimsel olarak anlamlı cümleler oluşturunuz.

1. Sobanın dış kısmındaki metal, ısı iletkenidir. Çünkü soba, içinde yakıt yandığında çevresine ısı yayar. Bu nedenle sobanın dış kısmının ısıyı iyi iletmesi gerekiyor.
2. Tahta kaşık ısı yalıtkanıdır. Çünkü tahta kaşık ısıyı iyi iletmez.
3. Ütünün tabanı ısı iletkenidir. Çünkü ütünün tabanı ısıyı iyi iletir.
4. Tencere kapağının kulbu ısı yalıtkanıdır. Çünkü tencere kapağının kulbu ısıyı iletmez.

94
14
41
6
5
8
29
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.