6. Sınıf Anadol Fen Bilimleri Sayfa 82 Cevapları

6. Sınıf Anadol Fen Bilimleri Sayfa 82 Cevapları
6. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Sayfa 82 Deneyerek Öğrenelim Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Deneyerek Öğrenelim

Araştırma Sorusu:

Bir cisme etki eden kuvvetin yönü, doğrultusu ve büyüklüğü nasıl gösterilir?
Cevap
: Yön tek, doğrultu çift taraflıdır. Kuzey yön, kuzey-güney ise doğrultudur. İki ya da daha fazla kuvvetin bir cisme yaptığı etkiyi tek başına yapabilen kuvvete Net kuvvet (Bileşke Kuvvet) denir. Bileşke kuvvet R sembolü ile gösterilir.

Sonuç Çıkaralım:

1. Deneyin 2 ve 3. aşamasında uygulanan kuvvetlerin hangisi daha büyüktür? Neden?
Cevap
: Kuvvetler aynı yönde olduğu için masayı hareket ettiren kuvvet, Murat ve Elif’in uyguladıkları kuvvetlerin toplamıdır. Buna göre masayı hareket ettiren kuvvetin büyüklüğü, kuvvetlerin toplamına eşittir. Bu kuvvetin büyüklüğü 40 N + 30 N = 70 N’dır.

2. Yönleri farklı olan kuvvetlerin doğrultuları aynı olabilir mi? Neden?
Cevap
: Bir bowling maçına gittiğinizde amaç bütün lobutları devirmektir. Bunu başarmak içinde bowling topunu doğru doğrultuda atmamız gerekir. Düzgün doğrultuda atıldığında bütün lobutlar yıkılır. Bowling topu yanlış doğrultuda atıldığı zaman ise lobutlar devrilmez. Kuvvetin doğrultusu bu yüzden önemlidir. kuvvet paralel olabilir.

56
6
60
2
2
2
71
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.