6. Sınıf Anadol Fen Bilimleri Sayfa 86 Cevapları

6. Sınıf Anadol Fen Bilimleri Sayfa 86 Cevapları
6. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Sayfa 86 Deneyerek Öğrenelim Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Deneyerek Öğrenelim

Araştırma Sorusu:

Cisimlere birden fazla kuvvet etki ettiğinde ne olur?
Cevap
: Bir cisme farklı yönlerden etki eden iki veya daha fazla kuvvetin bileşke kuvvetinin sıfır olmasına dengelenmiş kuvvet denir

1. Bir cisme etki eden birden fazla kuvveti çizimle gösterirken nelere dikkat ettiniz?
Cevap
: Kuvvetlerin büyüklükleri eşit, yönleri zıt olduğundan bileşke kuvvet sıfırdır. Kuvvetlerin büyüklükleri eşit, yönleri ise zıt olduğundan bileşke kuvvet sıfırdır ve araba dengelenmiş kuvvetlerin etkisindedir.

2. Aynı doğrultulu ve aynı yönlü kuvvetlerin bileşke kuvveti nasıl bulunur?
Cevap
: Aynı doğrultuda ve aynı yönde kuvvetlerin bileşkesine birkaç örnek vererek anlatmak mümkündür. Mesela bozulmuş olan bir arabayı birkaç kişi aynı yönde ettirerek arabayı hareket ettirebilir. Aynı zamanda kızakları çeken köpekler de yine aynı doğrultuda kuvvet uygulayarak kızağı çekerler. Buna da aynı doğrultuda ve aynı yönde kuvvetlerin bileşkesi denir.

3. Aynı doğrultulu ve zıt yönlü kuvvetlerin bileşke kuvveti nasıl bulunur?
Cevap
: Aynı doğrultulu zıt yönlü kuvvetlerin bileşkesine en güzel örnek olarak halat çekme oyunu söylemek mümkün. Burada her iki taraf farklı sayılarda insanlar ile zıt şekilde bir bilene kuvvet uygularlar. Burada doğrultuları aynı ancak yönleri zıttır. Burada zıt yönlü kuvvetlerin bileşkesini hesaplarken büyük kuvvetten küçük kuvvet çıkarılır. Bu doğrultuda büyük kuvvet yönünde hareket gerçekleşir. Çünkü büyük ve küçük kuvvetten daha güçlüdür.

2
50
35
24
50
12
79
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.