6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları Anadol Yayıncılık
6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 68 Sora Sizde Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Sıra Sizde

Kitabınızdaki İpek Yolu, Baharat Yolu haritalarına ve edindiğiniz bilgilere göre aşağıda verilen soruların cevaplarını noktalı yerlere yazınız.

a) Geçmiş dönemde kurulan devletler niçin İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun yakınlarındaki şehirlere hakim olmak istemişlerdir?

Cevap: Geçmiş dönemde kurulan devletler İpek Yolu’nun hem bir ticaret yolu, hem de tarihsel ve kültürel değeri olduğu için İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun yakınlarındaki şehirlere hakim olmak istemişlerdir.

b) İpek Yolu ve Baharat Yolu’na hakim olmak için yapılan mücadelelerin, geçmiş dönemde yaşayan devletler arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğini ifade ediniz.

Cevap: Pek çok devlet İpek ve Baharat Yolu’na hakim olabilmek için savaşmışlar ve aralarındaki ilişkiyi olumsuz yönde etkilemiştir.

c) İpek Yolu ve Baharat Yolu üzerindeki şehirlerde kurulan pazar yerlerinde farklı kültürlerden insanlar alışveriş yapmaktaydı. Bu durumun insanlar arasındaki kültürel ilişkileri nasıl etkilediğini açıklayınız.

Cevap: Bu durum farklı kültürlerin kaynaşmasını ve birbirlerinden yeni şeyler öğrenmesini sağladı. Örneğin Avrupalılar, Haçlı Seferleri sırasında kâğıt, matbaa, barut ve pusulayı Doğu kültüründen öğrendi. Avrupa toplumu kâğıt ve matbaayı kullanmaya başlayınca kültürel alanda da gelişme gösterdi. Pusulayı kullanan Avrupalılar, coğrafi keşifler sonucunda ekonomik anlamda güçlendi.

9720
6191
2840
1037
885
1021
2267
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
6 Yorum