7. Sınıf Yıldırım Fen Bilimleri Sayfa 100 Cevapları

7. Sınıf Yıldırım Fen Bilimleri Sayfa 100 Cevapları
7. Sınıf Yıldırım Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 100 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Atom Modellerinin Zaman Yolculuğu

Araştırma Sorusu
• Geçmişten günümüze atom kavramı ile ilgili düşünceler nasıl değişmiştir?
Araştırma Yöntemi
• Araştırma sorusunu bilimsel yayın, dergi ve genel ağdan araştırınız. Elde ettiğiniz verileri düzenleyiniz. Verilerinizi yorumlayarak atom kavramı ile ilgili düşüncelerin geçmişten günümüze nasıl değiştiğini arkadaşlarınızla tartışınız. Tartışma sonucunuzdan ve verilerinizden yararlanarak bir tarih şeridi hazırlayınız. Genel ağdan araştırma yaparken “edu, gov, org” uzantılı güvenilir adreslerden yararlanınız.
Sonuç ve Paylaşma

• Tarih şeridinizi sınıf panonuzda sergileyerek arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap
: Eski atom modellerinin bugün geçerli olmamasının nedeni, o modelleri geliştiren bilim adamlarının iyi düşünememesinden değil, o dönemde bilinenlerin bugün bilinenlere göre daha az olmasından kaynaklanır. Atom hakkında Democritus, Platon (Eflatun), Aritotales, Dalton, Becquerel ve Marie Curie, Thomson, Rutherford, Bohr, Chadwick ve De Broglie isimli bilim adamları ve filozoflar görüşlerini ortaya koymuşlar ve günümüzdeki atom modeli ortaya çıkmıştır. Günümüzde kullanılan atom modeli Modern Atom Teorisi sonucu ortaya konmuştur ve bugünkü model, yeni bir model bulununcaya kadar geçerliliğini sürdürecektir.

• Yaptığınız araştırma çalışması bir bilimsel araştırma çalışması olarak düşünülebilir. Araştırma çalışmalarının açık, anlaşılır olması, güvenilir sonuçlar içermesi, çalışmalarda hangi kaynaklardan yararlanıldığı belirtilerek etik davranılması önemlidir. Buna göre bilimsel araştırmalarda dürüstlüğün önemini arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap
: Doğru bilgiye erişmek üzere araştırma yapan kitlenin doğruluğundan emin olması adına bilgiyi yayımlayan kişinin tarafsız ve dürüst bir şekilde yayımlama yapması gerekir. Araştırmanın gelişiminde ve yayımlanmasında dürüstlük ön plana çıkan ilkelerden biridir. Aynı zamanda en fazla çiğnenen, ihlal edilen bir kuraldır. O yüzden bizler bir bilimsel yazı hazırlarken dürüstlük ilkesine uymalıyız.

66
2
1
3
1
5
100
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.