7. Sınıf Yıldırım Fen Bilimleri Sayfa 38 Cevapları

7. Sınıf Yıldırım Fen Bilimleri Sayfa 38 Cevapları
7. Sınıf Yıldırım Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 38 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Aşağıda verilen etkinliği yaparak soğan zarı hücrelerini mikroskopta inceleyiniz.

1. basamakta adlandırdığınız bölümlerin canlının yaşamını sürdürmesindeki rolü nedir?
Cevap
: Çekirdek kısmıdır. Bitki, hayvan ve diğer canlı hücreleri hücre zarı, sitoplazma ve genellikle çekirdeğe sahiptir. Bitki hücrelerinin yapısı birçok yönüyle hayvan hücrelerine benzer.

Soğan zarını mikroskopta incelediğinizde ne gözlemlediniz?
Cevap
: Etli parçaları ve soğan zarını büyüteçle incelediğinizde hücreyi net olarak göremezsiniz. Hücre ancak mikroskop yardımıyla gözlenebilir. Hazırladığınız deneyde su yerine diğer çözeltileri kullandığınızda farklı görüntüler elde edersiniz

Mikroskopta incelediğiniz yapıların bitkinin görünen kısımlarıyla ilişkisi nedir?
Cevap
: Gözlemlerim sonucunda karşıma çıkan durum bitki hücrelerinin şekli genellikle köşelidir. Ayrıca bitki hücreleri hayvan hücrelerinden biraz daha büyüktür.

Soğanın köklerinden bir parça alıp incelerseniz benzer yapıları görür müsünüz? Nedenini açıklayınız.
Cevap
: Evet görürüz. Çünkü hücresel yapıları benzerdir.

Soğan zarının mikroskop altındaki görüntüsünü aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz. Hücrenin şekilleri ve temel kısımları hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Cevap
: Hücreler, yapı ve görevleri bakımından büyük farklılıklar gösterir. İnsan vücudunun en küçük hücreleri, 2-4 mikron (fim) çapındaki trombositler ve mikrogliya hücreleridir. Buna karşılık, en büyük hücreyse dışarıdan hiçbir müdahaleye gerek kalmaksızın çıplak gözle görülebilen, 120\m çapındaki yumurta hücresidir (ovum). Hücrelerin şekilleri de farklıdır. Oluşumuna katıldıkları doku ve organların yapısına göre yuvarlak, yassı, ipliksi, iğsi, prizmatîk ve küp biçiminde olabilirler.

2
6
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.