7. Sınıf Yıldırım Fen Bilimleri Sayfa 55 Cevapları

7. Sınıf Yıldırım Fen Bilimleri Sayfa 55 Cevapları
7. Sınıf Yıldırım Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 55 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Yandaki görseli inceleyiniz. Görseldeki kromozom sayıları için neler söyleyebilirsiniz? Yumurta ve spermin kaynaşmasıyla başlayan olaylar dizisi, anne babasına benzeyen yeni bir yavru bireyin meydana gelmesiyle sona erecektir.

Eşeyli üremeyle erkek ve dişi bireyin genetik özellikleri yavrulara aktarılır. Eşeyli üreyen canlılarda üreme hücreleri mayoz sonucu oluşur.

Canlılarda mayozun önemi nedir? Aşağıdaki araştırma etkinliğini yaparak bu soruya cevap arayınız.
Cevap
: Mayoz bölünme eşeyli üreyen canlılarda görülen bir üreme şeklidir. Mayoz bölünme eşeyli üreyen canlılarda üreme hücrelerinin oluşmasını sağladığı için canlılar için önemi çok büyüktür. İnsanlar dahil hayvanların neredeyse tamamı ve bitkilerin çiçekli olanları üremelerini eşeyli üreme şeklinde yaparlar ve nesillerini devam ettirmek için mayoz bölünmeye muhtaçtırlar.

Eşeyli üreyen canlılarda üreme hücrelerinin mayozla oluşması neden önemlidir?
Cevap
: Gametler mayoz bölünme üzerinden oluşmaktadır. Yani gametlerin oluşması için yapılan hücre bölünmesine mayoz bölünme denmektedir. Not: Mayoz bölünmenin temel amacı eşeyli üreyen canlılarda kromozom sayısının sabit tutmak ve kalıtsal çeşitliliğe artırmaktır.

1250
438
563
258
156
336
1121
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
4 Yorum