8 Haziran SBS uyarılarını dikkate alın, SBS saçta kaçta başlayacak?

8 Haziran SBS uyarılarını dikkate alın, SBS saçta kaçta başlayacak?
Mili Eğitim Bakanlığı’ndan SBS’ye başvuran 1 milyon 127 bin 211 öğrenci için açıklama geldİ.

Mili Eğitim Bakanlığı’ndan SBS’ye başvuran 1 milyon 127 bin 211 öğrenci için açıklama geldİ.

Sınav, 8 Haziran Cumartesi günü yurtiçinde 839, yurtdışında ise 10 merkezde saat 10.00’da başlayacak. Öğrencilere 100 sorunun yöneltileceği sınav, 120 dakika sürecek. 5, 6, 7, 9, 10 ve 11’inci sınıfların gireceği Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) da 9 Haziran’da, tüm illerde, bazı ilçe ve yurt dışı merkezlerde yapılacak.

Tek sınav halinde uygulanacak SBS’de sorular, 8’inci sınıf öğretim programında yer alan kazanımlar esas alınarak hazırlandı. MEB yetkilileri, bu konuda kesin bir çizgi çizmenin zor olduğunu çünkü sarmal öğretim sistemine göre hazırlanmış yeni müfredat programlarında aynı konuların hem 6 hem 7 hem de 8’inci sınıflarda birbirini tamamladığını belirtti.

MEB yetkilileri, öğrencilerin sınav öncesi ve sınav sırasında şunlara dikkat etmelerini istedi:

- Kimlik kontrolü ve salona yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için 09.30’da fotoğraflı sınav giriş belgesiyle belirtilen salonda hazır bulunulmalı. Sınava giderken öğrenciler yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesini, nüfus cüzdanını (veya pasaportunu), en az iki adet koyu, siyah ve yumuşak kurşun kalemi, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak bir silgi almayı unutmamalı. Sınava girilecek salondaki yerini almadan önce mutlaka bütün fiziksel ihtiyaçlar giderilmeli. Yoklama yapıldıktan sonra salon başkanının yapacağı açıklamalar mutlaka dinlenmeli.

- Cevap kâğıdında yazılı TC kimlik numarası, ad ve soyad kontrol edilip, hata varsa salon görevlilerine söylenmeli.

- Cevap kâğıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemesi kurşun kalemle yapılmalı.

- Cevap kâğıdındaki imza bölümüne, imza silinmeyen mürekkepli kalemle atılmalı.

- Cevap kâğıdında bulunan “Bu Bölüme Dokunmayınız.” kısmı hiçbir şekilde işaretlenmemeli. 

- Soru kitapçığının A ve B olmak üzere iki ayrı türü olacak. A kitapçığı kullanılıyorsa cevap kâğıdında kitapçık türü bölümünün ‘A’ yuvarlağı, B kitapçığı kullanılıyorsa ‘B’ yuvarlağı kodlanmalı.

- Cevaplar soru kitapçığının kapağında belirtilen örnekte olduğu gibi yuvarlağın dışına taşırmadan cevap kâğıdında ilgili seçenek bulunularak kodlanmalı.

- Her sorunun 4 (dört) seçeneği vardır. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevap. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucular tarafından tespit edildiğinde bu soru yanlış cevap olarak değerlendirilecek.

- Cevap kâğıdına işaretlenmeyen cevaplar değerlendirme işlemine alınmayacak. 3 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Öğrenciler emin olmadıkları soruları işaretlememelidir.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.