8. SINIF SBS PUANI HESAPLAMA 2013

8. SINIF SBS PUANI HESAPLAMA 2013

Eokul sitesi olarak SBS’nin nabzını tutmaya devam ediyoruz. Aşağıdan SBS Puanınızı hesaplayabilirsiniz. 2012 Yeni 8. Sınıf SBS Puan Hesaplama Robotu . Eokul SBS Puan Hesaplama .

Seviye Belirleme Sınavı Sınav Sonuçlarının Hesaplanması

İlköğretim 8 inci sınıflarda Seviye Belirleme Sınavına katılacak olan adayların puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek bir puan türünde hesaplanır.
a) Her adayın cevap kâğıdı, 2 (iki) adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulur.

b) Seviye Belirleme Sınavı yapılacak derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.


c) Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri doğru cevap sayısından çıkarılarak, geçerli cevaplara karşı gelen ham puanlar bulunur. Şekilli sorulardan muaf olarak değerlendirmeye alınacak engelli adayların ham puanları hesaplanırken önce her test için yanlış cevap sayısının üçte biri doğru cevap sayısından çıkarılarak, geçerli cevaplara karşı gelen geçici ham puanlar bulunur. Bulunan geçici ham puanlar testlerdeki toplam soru sayılarına dönüştürülerek, değerlendirmeye esas ham puanlar hesaplanır. Böylece her aday için beş ayrı ham puan hesaplanır.


ç) Tüm adayların ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

d) Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

e) Adayın her bir teste ait standart puanı; o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

f) Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

g) Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Ağırlıklı Standart Puan (ASP) bulunur.

Ağırlıklı standart puan hesaplanırken kullanılacak ağırlık katsayıları aşağıda verilmiştir.

İlköğretim 8 SBS Puan Hesaplamaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İlköğretim 8 SBS Puan Hesaplama için tıklayınız.

2013 SBS Sınavı Ne Zaman Yapılacak tıkla öğren

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.