9. Sınıf Gün Coğrafya Sayfa 107 Cevapları

9. Sınıf Gün Coğrafya Sayfa 107 Cevapları
9. Sınıf Gün Yayıncılık Coğrafya Sayfa 107 Etkinlik ve Hazırlık Çalışmaları Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Hazırlık Çalışmaları

Kışın soğuk havada, solunum sırasında, ağzımızdan bir çeşit duman çıkar. Bu duman nedir? Neden bunu sıcak havada görmeyiz? Araştırınız. Elde ettiğiniz bilgileri rapor hâline getirip sınıfta sunduktan sonra ürün dosyanızda saklayınız.
Cevap: Bu duman su buharıdır, dışarı verdiğimiz nefeste bol miktarda bulunan su buharının soğuk yüzünden yoğuşmasıyla oluşur. Sıcak hava bu yoğuşma olmadığından solunum sırasında ağzımızdan bu duman çıkmaz.

Etkinlik

Aşağıdaki fotoğraflarda görülen hava olayları atmosferde hangi maddenin varlığını kanıtlamaktadır? Bu madde olmasaydı atmosferde hangi hava olayları gerçekleşmezdi? Bu maddeler yaşamımızı nasıl etkilemektedir? Düşüncelerinizi sınıftaki arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap
: Fotoğraflarda görülen hava olayları atmosferde su buharının (nem) varlığını kanıtlamaktadır. Bu madde olmasaydı atmosferde sis, bulut ve yağış olmazdı.

Sıcaklık koşulları birbirine yakın olduğu hâlde bazı yerlerde dışarı asılan çamaşırlar çok çabuk kururken bazı yerlerde çok uzun sürede kurur. Bunun nedeni ne olabilir? Bu neyin kanıtı olabilir?
Cevap
: Bunun nedeni nemdir. Havadaki nem oranının fazla olması buharlaşmayı azaltır.

523
130
354
41
83
48
340
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum