9. Sınıf Meb Türk Dili ve Edebiyatı Edebiyatın Bilimle İlişkisi Cevapları

9. Sınıf Meb Türk Dili ve Edebiyatı Edebiyatın Bilimle İlişkisi Cevapları
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları Edebiyatın Bilimle İlişkisi Sayfa 18, 20 Etkinlik Metni Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı

1. Edebiyatla bilim arasında nasıl bir ilişki kurulabilir? Tartışınız.

Edebiyat hayatın her alanı hakkındaki bilgi ve yaşamları konu edinebilir. Bu yüzden insanı ilgilendiren bütün bilimlerden faydalanabilir. Örneğin polisiye bir romanda psikolojiden tarihi bir tiyatro eserinde tarih biliminden faydalanılabilinir. Bunlar edebiyatın diğer bilimlerle olan ilişkisine en açık örneklerdir.

2. Aşağıdaki metinleri edebiyat ile bilim dalları arasındaki ilişki açısından değerlendiriniz.

Bu metinlerde edebiyatın psikoloji, felsefe ve sosyoloji ile olan ilişkisi ele alınmıştır. İlk metinde sosyolojik olarak yaşanan olayların ikinci kısımda ise fikirlerin son kısımda da insan psikolojisinin edebiyat içerisinde nasıl işlendiği örneklendirilmiştir.

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı

1. Edebiyatın Bilimle İlişkisi adlı metne göre edebiyatın hangi bilim dallarıyla ilişki içinde olduğunu belirtiniz.

Psikoloji, sosyoloji, tarih, coğrafya gibi sosyal bilimlerden yararlandığı gibi deneysel bilimlerden de yararlanabileceği aktarılmaktadır.

2. Metne göre edebiyatın amacını yitirmemesi neye bağlanmıştır? Açıklayınız.

Edebiyatın, bilimle ve gerçekle bağını kesmesine bağlamaktadır.

3. Metne göre bilim ve dil arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

Bilimde yalnızca bir araç olan dil, edebiyatta ise hayati bir önem kazanır hatta bazen araç olmaktan çıkarak amacın ta kendisi olur. Edebiyat dili bilim dalından farklıdır. Bilim dili kesin net ifadelerden oluşurken edebi dil ise olabildiğine özgürdür.

4. Metnin ana düşüncesini ve yardımcı düşüncelerini belirleyiniz.

  • Metnin ana düşüncesi: Edebiyatın bilimle ilişkisi
  • Metnin yardımcı düşünceleri: Edebi dil ile bilimsel dilin farklılığı, edebiyatın diğer bilimlerle ilişkisi, edebiyatın faydalandığı bilimlerden bazıları ile olan ilişkisi.

5. Metindeki açık ve örtük iletileri belirleyiniz.

  • Açık ileti: Edebiyatın bilimle olan ilişkisi
  • Örtük ileti: Edebiyatın bilimden ayrılan ve benzeşen yönleri

6. Jules Verne’in, Ay’a Seyahat romanını Ay’a gidilmeden önce yazmasından hareketle edebiyat ile bilim arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

Edebiyat hayal gücüne ve kurgu yeteneğine dayanır. Hayal kuramayan insan hiç bir edebi üründen tat almaz. Jules Verne çok uzun zaman önce hayaller kurarak geleceğin dünyasını romanlarında anlatmaya çalıştı. Onun ortaya koyduğu bir çok öngörü daha sonra bilim insanları sayesinde gerçekleşti. Bu da edebiyatın bilime nasıl yol açtığını göstermektedir.

7. Edebiyatın Bilimle İlişkisi adlı metni içerdiği bilgi ve düşünceler arasındaki tutarlılık yönünden değerlendiriniz.

Metin içerdiği bilgiler ve sunduğu örnekler incelenip göz önünde bulundurulduğunda bence tutarlılık göstermektedir.

357
217
57
48
46
46
114
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.