A harfi ile başlayan ovalar

A harfi ile başlayan ovalar

A harfi ile başlayan ovalar hangileridir, A harfi ile başlayan ovalar hakkında kısa bilgiler bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Türkiye'deki ova sayısı Avrupa ortalamasının üstündedir. Geneli akarsu tortularına sahip olduğu için tarım alanı olarak değerlendirilmektedir. Yüksek verimli ovalardan bazıları ise yerleşim yeri olarak kullanılır. Ülkedeki ovalar doğuya doğru gidildikçe yükseklik kazanır. Türkiye'deki ovalar nerelerdedir, özellikleri nelerdir?

Türkiye'nin en büyük ovaları ve özellikleri

Kuzeyinde Toros Dağlarının bulunduğu Çukurova Delta Ovası, Türkiye'nin en büyük ovasıdır. Akarsuların yüksek seviyede alüvyon taşıması sonucu oluşmuştur. Üzerinde birçok sulama tesisi bulunan ova bölgedeki tarımsal faaliyetlerin merkezi konumundadır. Yeraltı kaynakları bakımından da zengin olan Çukurova Delta Ovası kurşun, demir, çinko ve krom gibi değerli madenler çıkarılıyor. Çıkarılan diğer madenler arasında ponza ve kireç taşı da yer almaktadır.

Türkiye'nin bir diğer büyük ovası Konya'dadır. Konya Ovası, yeni yapılan sulama projeleri ile birlikte tarımsal faaliyetlerde önemli bir yer tutar.

Türkiye'deki ovalar nerelerdedir

Türkiye'de en fazla ova, Akdeniz Bölgesinde yer alır. Toros Dağlarının iç kesiminde yeraltı ve yer üstü kaynakları bakımından oldukça zengin ovalar bulunuyor. Bölgedeki tektonik ovalar İSE Kahramanmaraş ve Amik Ovasıdır. Seyhan ve Ceyhan ovaları da Çukurova'nın büyük kısmını oluşturur. Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgede Kınık, Kumluca Söğüt ve Antalya ovaları da bulunuyor.

İç Anadolu bölgesi de yüksekliği en az olan bölgelerden biridir. Zengin akarsu kaynaklarının birçok ovaların büyük kısmı, tektonik kaynaklıdır. Çukur, Aksaray ve Develi Ovası tarımsal üretimin dışında yerleşim alanı olarak da kullanılıyor. İç Anadolu'nun diğer önemli ovaları arasında Ankara Ovası, Akşehir Ovası ve Eskişehir Ovası yer alıyor.

Yüksekova, Erzurum ve Malatya Ovası ise Doğu Anadolu'nun en büyük tektonik ovaları arasında yer alır. Tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu Ege Bölgesinin en büyük ovaları ise Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Bakırçay Ovasıdır. Havza büyüklüğü 17.434 kilometrekare olan Ergene Ovası, Marmara Bölgesinde yer alan en büyük ovadır. Ergene Ovası, Tekirdağ, Çanakkale ve Kırklareli'nin bir kısmını oluşturur.

A harfi ile başlayan ovalar

  • Ağrı Ovası
  • Akhisar Ovası
  • Amik Ovası
  • Antalya Ovası

A harfi ile başlayan ovalar hakkında kısa bilgiler

Ağrı Ovası, Türkiye'nin Ağrı ilinde yer alan bir ovadır. Yüzölçümü 7.653 hektardır. Yukarı Murat Vadisi'nin kuzeyinde, il merkezinin güneyindedir. Önemli Kuş Alanı statüsündedir.

Akhisar Ovası, Türkiye'nin batısında, Ege bölgesinin Ege bölümünde yer almakta ve bu bölümün, Marmara bölgesi sınırı ile İç Batı Anadolu sınırına yakın kuzeydoğu köşesine tekabül etmektedir. Selendi ovasının kuzeyinde yer almaktadır. En geniş yeri, batıdaki Ballıca Köyü kuzeyiyle, doğudaki Delice Çayının ovaya girdiği yer arasında 15 km kadardır.

Amik Ovası, Hatay ili sınırları içerisinde Hatay çöküntü alanının ortasında yer alan Türkiye'nin en verimli arazilerinden biridir.

Antalya Ovası, Akdeniz bölgesi, Antalya bölümünde batıda Beydağları, kuzeyde Toros Dağları ve doğuda yine Toros Dağları ile Antalya Körfezi arasında kalan ovalara Antalya Ovası denir. Bunlar üzerinde bulunan ilçelerin adlarına göre; Serik, Manavgat, Alanya Ovaları isimlerini alırlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.