AB / BA=1 Kalan=9 Yukarıdaki bölme işlemine göre, iki basamaklı AB sayısının iki basamaklı BA sayısına bölümünden elde edilen

AB / BA=1 Kalan=9 Yukarıdaki bölme işlemine göre, iki basamaklı AB sayısının iki basamaklı BA sayısına bölümünden elde edilen
AB/ BA =1 Kalan = 9 Yukarıdaki bölme işlemine göre, iki basamaklı AB sayısının iki basamaklı BA sayısına bölümünden elde edilen bölüm 1 ve kalan 9 dur. Buna göre, A − B farkı kaçtır konu ile ilgili detaylı bilgilere yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Soru : AB / BA=1 Kalan=9 Yukarıdaki bölme işlemine göre, iki basamaklı AB sayısının iki basamaklı BA sayısına bölümünden elde edilen bölüm 1 ve kalan 9 dur.
Buna göre, A − B farkı kaçtır?
A) 0 B) 1 C) 2 D) 3 E) 4

Ödev cevabı kısaca : A) 0

Verilen bölme işlemi AB / BA = 1 ve kalan = 9 olduğuna göre, A - B farkını bulmak için her iki sayının da basamak değerlerini dikkate alalım.

AB sayısının değeri 10A + B ve BA sayısının değeri 10B + A şeklinde ifade edilebilir.

Bunları bölme işlemine yerine koyalım:

(10A + B) / (10B + A) = 1

Eşitliği çözersek:

10A + B = 10B + A
9A = 9B
A = B

Verilen kalan 9 olduğuna göre, A - B = 0 olmalıdır.

Doğru cevap A) 0'dır.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.