Açıköğretim Vize Sınavı Ders Çalışma Yöntemleri, Hatırlatmalar

Açıköğretim Vize Sınavı Ders Çalışma Yöntemleri, Hatırlatmalar

Açıköğretim Vize Sınavı Ders Çalışma Yöntemleri, Hatırlatmalar

Bu Maklalemde Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bölümleri Final Sınavı Öncesi Ders çalışma Yöntemleri İle Yine Sizlere Faydalı Bilgiler Sunmaya ve Sınavları Sizlere Daha Kolay hale Getirmeye Çalışacağım.

2013 Aöf Vize Sınavları 5-6 Ocak tarihlerinde yapılacaktır. Sınav giriş belgeleri bu gün itibari ile yayınlanmış olup, sitemizde Sınav Giriş Belgesi nasıl çıkarabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ders çalışma yöntemlerini anlatmadan ders geçme notunun nasıl hesaplandığınız sizlere bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Gelelim final sınavları için ders çalışma önerilerine. Bazı önerilerim sadece kredili sistem veya sadece yıllık sistemdeki öğrenciler için geçerlidir. Onların başında belirttim, diğer önerilerim tüm öğrenciler için geçerlidir.

* Temennim hiç bir dersten kalmamanız ama eğer zorlanıyorsanız 2 Dersten kalarak bir üst sınıfa geçebileceğinizi unutmayın.

* Kredili sistemdeki arkadaşlarım; Özellikle kredisi yüksek derslere ağırlık verin ve onlardan yüksek notlar almaya çalışın. Kredisi yüksek olan derslerin ortalamaya katkısı düşük olanlardan çok daha fazladır.

* Kredili sistemdeki arkadaşlarım, FF yani 33′ten düşük ortalaması gelen derslerinizden direk kalıyorsunuz bu yüzden FF almamaya bakın. CD, DC ve DD aldığınız derslerden, Genel Not Ortalamanız 2.0′ın üzerinde ise geçebiliyorsunuz unutmayın. Bu yüzden kredisi yüksek olan derslere ağırlık verin ve Genel Not Ortalamanızı 2.0′ın üzerinde tutmaya çalışın. ( Genel not ortalaması sizin peşpeşe gelen 2 dönemin ortalamasıdır )

* Yıllık Sistemdeki Arkadaşlarım, Öncelikle ders sayısı fazla olan arkadaşlarımıza tavsiyem, dersleri iki guruba ayırıp bazılarına finalde ağırlık verip bazılarını ise doğrudan bütünlemelere bırakmalarıdır. Böylelikle finalde daha az sayıda derse çalışarak başarı şanslarını arttırabilirler.

* Yıllık Sistemdeki Arkadaşlarım, Özellikle yukarıdaki önerdiğim uygulamayı İntibak dersleri alan 3.sınıf öğrencilerine tavsiye ederim. yazın ders çalışmak zorunda kalacaksınız ama başarı şansınızı arttırmış olacaksınız.

* Yıllık Sistemdeki Arkadaşlar, Final sınavı sizin için bir son değildir, sizler bu sınavdan sonra ders geçme notunuz hesaplandığında 50′den düşük aldığınız tüm derslerden bütünleme sınavına gireceksiniz. Bu yüzden biraz rahat olun, son şansım diye çok strese giripte bildiklerinizi de unutmayın, çünkü son şansınız değil.

* Kredili Sistemdeki Arkadaşlarım, bu sınav sizin bu dönemde ki son sınavınız ve başarılı olmak durumundasınız. Ama sizin iki avantajınız var birincisi Genel Not Ortalamanızı 2.0′ın üzerinde getirerek CD, DC ve DD aldığınız derslerinizden ortalama ile geçebiliyorsunuz. İkinci avantajınız ise Çan Eğrisi sistemi, Çan eğrisine göre o dersten FF alsanız bile tüm o dersten sınava giren öğrencilerin not ortalamalarına göre o dersten geçme ihtimaliniz bulunmaktadır.

* Ara sınav ünitelerini tekrar etmekten de kaçınmayın. Unutmayın ara sınav ünitelerden çıkacak sorularla en az 35-40 alırsınız, bir kaçta final ünitesi çalışırsanız 50-60 almanız içten bile değil.

* Size zor gelen üniteleri atlayın, kolay gelen ünitelere çalışın ve onlardan başarılı olmaya bakın.

* Ünitelerin sonlarındaki deneme testleri çözmeyi ve özetlerini okumayı unutmayın.

* Sınava bir hafta kala çıkmış sınav sorularını veya deneme testlerini bol bol çözmeye gayret sarfedin.

* Sınav günü sınav yerinize en az 1-2 saat erken gidin ve yanınıza ders notlarınızı veya çalışma sorularınızı götürün. Sınav öncesi notlarınıza çalışmaya devam edin. Unutmayın sınav öncesi çalışılan dersler sınavda aklınıza ilk gelecek olanlardır. O yüzden sınav öncesi ders çalışılmaz mantığını aklınızdan silin.

* Sınav salonuna en son girenlerden olmaya özen gösterin ve girene kadar da derslerinize çalışın.

* Sınav başladığında en son çalıştığınız dersin sorularına ilk bakın. Soruları sıradan değil önce aklınızda kalanları bulup çözün. İşaretleme yaparken cevap anahtarını kaydırmamaya özen gösterin.

* Açıköğretim sınavlarında yanlışlar doğruları götürmemektedir, o yüzden sınav sonuna kadar hatırlamadığınız soruları sınav sonuna doğru cevap olarak size en yakın gelen şıkkı işaretleyin.

* Yanlışların doğruları götürmediğini söylemiştik. O zaman boş bırakmaktansa sallamak en iyisidir. Sallarken de biraz destekli sallamanızda fayda var. Daha önce denenmiş bir çok sallama metodu var. Benim tavsiyem ise en bilimsel olanı :) Öncelikle bilmediğiniz soruları boş bırakın. Sadece bildiklerinizi cevaplayın. Boş bırakırken mümkün olduğunca şıkkı elemeye çalışın. Daha sonra cevapladığını şıkları sayın. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 30 soru var ise 6 tane A, 6 tane B, 6 tane C, 6 tane D, 6 tane E olacağını düşünebilirsiniz. Cavapladığınız şıkları saymıştınız. Hangi şık daha fazla ise sallarken o şıkkı işaretlememeye bakabilirsiniz. Bu metod ile 10-15 puan fazla alabilirsiniz. ( Bu bir öneridir illa bunu yapın demiyorum, Hiç ders çalışmayın bunu uygulayın da demiyorum. Siz bildiklerinizi yapın, bilmediklerinizi zaten sallayacaksınız bari mantıklı olarak bir sistem üzere sallayın diye öneriyorum. Yanlış anlaşılmalara mahal vermeyelim.)

* Açıköğretim sınavlarında çok fonksiyonu olmayan düz 4 işlemi yapabilen hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor. Böylelikle işlemleri hızlı yapabilirsiniz.

* Sınavlara giderken yanınızda cep telefonu, çok fonksiyonlu hesap makinesi, çağrı cihazı, mp3 çalar, ses kaydetmeye yarayan cihazlar gibi bilimum elektronik aleti götürmeyin içeri almazlar.

* Sınavlara giderken, Öğrenci Kimliğiniz, Sınav Giriş Belgeniz, Nufüz Cüzdanı ve Ehliyetiniz, Kurşun Kaleminiz, Silginiz ve Açacağınız yanınızda Olsun.

*Alıntıdır

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.