Adalet ve eşitlik kavramlarının anlamı

Adalet ve eşitlik kavramlarının anlamı

Adalet ve eşitlik kavramlarının anlamı, eşitlik ve adalet aynı şey midir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Eşitlik: Aynı toplumun bireyi olan herkesin belirli durumlar karşısında aynı imkanlara ve haklara sahip olmasıdır. 
Adalet: Bireylerin belirli durumlar karşısında hak ettiklerini alması durumudur.
Eşitlik ve adalet kavramları, toplumda düzeni sağlamak için olmazsa olmazlardır. Adalet ve eşitlik arasında dolayısıyla bir ilişki vardır. Adalet, eşitliğin var olmasını sağlar. Adalet olmayan yerde eşitlikte yoktur. 

Adalet dediğimiz kavram en basit tanımı ile, haklı olanın hakkının korunması ve yerine getirilmesi olarak özetlenebilir. Haksızın belirlenmesi de yine adalet sayesinde gerçekleşir.
Adalet kavramı, hukuk kuralları ile tam olarak birleşim gösterir. Aynı zamanda adalet kavramı insanların ahlakları ve inandıkları değerler ile de ortak bir yoldan yürür.
Eşitlik dediğimiz kavram ise, yine en basit tanımı ile hem nicelik hem nitelik bakımından birbiriyle eş olma durumuna denmektedir. Birisi, bir diğerinden ne üstün ne noksan olmamalıdır.
Bedensel veya ruhsal özellikleri her ne olursa olsun her birey birbiri ile adalet, özgürlükler bakımından ve toplumsal ve siyasal haklar açısından birbirleri ile eşittir.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1553
1824
1019
377
340
320
1585
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
2 Yorum