Aerodinamik nedir

Aerodinamik nedir

Aerodinamik nedir, ne anlama gelir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Aerodinamik; hareket eden katı kütlelerin havayla etkileşimlerini inceleyen bilim dalıdır. Aerodinamik sözcüğü Yunanca'dan gelmiş olup havanın hareketi hakkında olan bir bilim dalıdır. Parçalı olarak katı bir cisim ile irtibata geçmiş olması , havanın hareketi ve uçağın kanadı gibi, buna örnek olarak gösterilebilir. Aerodinamik akışkan dinamiği ve gaz dinamiğinin bir alt dalıdır, ve aerodinamiğin birçok bakış açısı teorisi bu alanlarda ortaktır. Aerodinamik genellikle gaz dinamiği için kullanılır, gaz dinamiğinin aerodinamikten farkı gaz dinamiği tüm gazlar için çalışır , aerodinamik gibi yalnızca hava ile sınırlanmamıştır.

Fizik biliminin hava içinde hareket eden cisimlerin devinimlerini ve bu devinimden ileri gelen olayları inceleyen dalı. Devinmekte olan bir cismin üzerinde havanın yaptığı etkiyle ilgili olan.

Aerodinamiğin ne olduğunu anlayabilmek için sürtünmenin ne olduğunu bilmek gerekir. İki cisim birbirine sürtündüğünde ortaya çıkan kuvvete sürtünme kuvveti denir. Bu kuvvetin etkilerini ellerinizi birbirine sürterek anlayabilirsiniz. Ellerinizi birbirine ne kadar sıkı bastırırsanız hareket ettirmek için o kadar büyük kuvvet uygulamanız gerekir. Kısa bir süre sonra ellerinizin ısındığını hissedersiniz. Eğer ellerinizi sürtmeye uzun bir süre devam ederseniz, sürtünme aşınmaya yol açar ve elleriniz su toplar. Sürtünme, gücün boşa harcanmasına, ısı üretilmesine ve birbirine sürtünen yüzeylerin zamanla aşınmasına neden olur. Sürtünme azaltılırsa otomobiller daha az enerji harcayarak daha hızlı gidebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
6
7
6
6
6
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.