Akçe, heybe ve oba kelimelerinin anlamı nedir

Akçe, heybe ve oba kelimelerinin anlamı nedir

Akçe, heybe ve oba kelimelerinin anlamı nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Akçe (Osmanlıca: آقچه), Osmanlı Devleti'nin ilk zamanlarından itibaren bastırılan ve kullanılan gümüş para birimi. İlk akçe Bursa'da Orhan Gazi tarafından 1327 yılında bastırılmıştır. Akçe Osmanlı Devleti'nin temel para birimiydi. Bu para biriminde ilk dönemlerde üzerine basılı bir tarih bulunmamasıyla birlikte, padişah I. Bayezid ile birlikte akçeler üzerine tarih basılma uygulamasına geçilmiştir.

Akçe TDK anlamı nedir

1. isim Küçük gümüş para.
2. isim Her tür madenî para, akça.

Heybe, içine öteberi koymaya yarayan, genellikle kıldan, pamuk ipliğinden ya da yünden dokunmuş, birbirine kendinden bir parçayla bitişik iki gözü bulunan bir tür torba.

Heybe TDK anlamı nedir

Arapça ʿaybe
1. isim At, eşek vb. binek hayvanlarının eyeri üzerine geçirilen veya omuzda taşınan, içine öteberi koymaya yarayan, kilim veya halıdan yapılmış iki gözlü torba. "Hava sıcak, yol çorak, gitgide / Azalmıştı yiyecek heybede" - Enis Behiç Koryürek

2. isim Omza geçirilebilen tek gözlü bir çanta türü. "Ahmet hemen heybesini açtı ve makasını, kırık tarağını çıkardı." - İsmail Hakkı Baltacıoğlu

Oba, çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk, çadır halkı. Oba, Oğuzca bir kelime olan obanın Divân-ı Lügati't-Türk'te kabile anlamına geldiği belirtilir. İslamiyet'ten sonra Oğuzlar, oba kelimesini boydan daha küçük şube anlamında kullandılar.

Oba TDK anlamı nedir

1. isim Göçebelerin konak yeri. "Yarın daha gün ışımadan kovduracağım onları obadan." - Yaşar Kemal
2.
isim Bu yerde konaklayan göçebe halk veya aile. "Dayısı, amcası dâhil, obadan, oymaktan kimse dünür gitmeye gönüllü değildir." - Tarık Buğra

3. isim Genellikle bölmeli göçebe çadırı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.