1. HABERLER

  2. SOSYAL BİLGİLER

  3. Ankara’daki ekonomik faaliyetler nelerdir
Ankara’daki ekonomik faaliyetler nelerdir

Ankara’daki ekonomik faaliyetler nelerdir

Ankara’daki ekonomik faaliyetler nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Ankara, Türkiye’nin başkentidir. Ankara, büyük şehirlerden biri olarak sosyal, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve turistik olarak bazı kendine has özelliklere sahiptir. Ankara kalabalık nüfusu, gelişmiş alt yapısı ve ulaşım, eğitim, iletişim, sağlık ve benzeri imkan ve fırsatlarıyla öne çıkan bir şehir olma özelliğine de sahiptir.

Ankara’da ekonomik faaliyetler olarak birçok alanda çalışmalar yapılmaktadır. Ankara’da ekonomik faaliyetler olarak hizmet alanlarında istihdam edilen kişilerim geçim kaynakları oluşturması ve bu bakımdan eğitim, ulaşım, sağlık gibi hizmet alanlarının gelişmesi söz konusu olmaktadır.

Ankara’daki ekonomik faaliyetlerin diğer yönü endüstriyel üretim, sanayi yatırımları, otomotiv, mobilya, tekstil, yedek parça, plastik, çelik, demir, alüminyum, kundura gibi alanlarda üretimlerin gerçekleşmesi ile kendini göstermektedir.

Ankara, ulaşım, turizm, iletişim, sağlık, sanayi, endüstri, bilim, teknik, tekstil alanları ve üretim gücüyle öne çıkarken bu alanlarda oluşan pazar payının da önemli bir parçasını elinde bulundurduğu için iç sirkülasyonu oldukça yoğun ve kendine yeten ve çevre illeri de besleyen bir yapıya sahiptir.

Ankara geçmişten günümüze büyük şehir olarak gelişimini sürdürmekte ve ekonomik yatırımlar ile ticari faaliyetlerini geliştirerek birçok insan için istihdam alanları oluşturmaya devam etmektedir. Bu nedenle Türkiye’nin en önemli ve en büyük şehirlerden biri olma özelliğine sahiptir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.