Arabistan’daki kabilecilik anlayışının toplum hayatına etkileri nelerdir

Arabistan’daki kabilecilik anlayışının toplum hayatına etkileri nelerdir
Arabistan’daki kabilecilik anlayışının toplum hayatına etkileri nelerdir, tarihsel bulgulardan yola çıkarak ulaştığınız sonuçları raporlaştırıp sınıfta paylaşınız bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kabilecilik anlayışı, toplum hayatında sosyal sınıf farklılıklarının oluşmasında etkili olmuştur. Arabistan’daki kabilecilik anlayışının toplum hayatına da etkileri bulunmaktadır. Kabile olarak yaşamak, aşiret olarak akraba ilişkilerinin olduğu ve kan bağının bulunduğu kişilerin bir arada olması anlamına gelir.

Arabistan’daki kabilecilik anlayışının toplum hayatına etkisi olarak soylu ailelerin fakirleri ezmesi, kullanması, kölelerin alınıp satılması, kadınların ve çocukların değer görmemesi, sömürü düzeninin oluşması gibi sosyal etkilere neden olmuştur.

Arabistan’daki kabilecilik anlayışı ilkel toplumların hepsinde bulunmaktadır. Batı dünyasında da feodalite yönetim biçiminin yerleşik olmasında kabilecilik de etkili olmuştur. Günümüzde kabilecilik yok denecek kadar azdır.

  • Kabilecilik toplumsal ayrışmalara neden olmuştur
  • Kabileler arasında iktidar ve güç mücadeleleri yaşanmıştır
  • Kabileciliğin üstün tutulması nedeniyle Arabistan’da siyasi birlik ve beraberlik sağlanamamıştır
  • Kabilecilik anlayışı içerisinde insanlar kendi kabilesini her zaman ön planda tutmuş, haksız olsa bile kabilesinin yanında olmuştur
  • Kabile savaşları yaşanmıştır.
  • Toplumsal değerleri ve kurallarını kabile örfleri belirliyordu.
  • Toprak, av, ot, ateş ve su, kabile mensuplarının ortak malı sayılmıştır.
  • Kabile içi sıkı bir dayanışma oluşmasına neden olmuştur.
  • Arap toplumunda kabileler, İslami Dönem’e kadar doğal olarak birleşip merkezî bir devlet oluşturamamalarına neden olmuştur

319
216
367
22
41
44
124
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.