Araştırmalarda yararlanılan eserlerin kaynakça bölümünde gösterilme nedenleri nelerdir

Araştırmalarda yararlanılan eserlerin kaynakça bölümünde gösterilme nedenleri nelerdir

Araştırmalarda yararlanılan eserlerin kaynakça bölümünde gösterilme nedenleri nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kaynakça, diğer adıyla bibliyografya, eser hazırlayan kişinin başka eserlerden faydalanması durumunda bunları, kendi eserinin sonunda belirtilmesidir. Örneğin bir kitabın hazırlanmasında başka kaynaklardan yararlanırsak, bu kaynakları kitabın son sayfasında, kaynakça adı altında belirtmemiz gerekmektedir. Böylece eserimiz güvenilir olma özelliğini taşır.

Kaynak gösterme bilim ve sanat etiğinin gereğidir. Hangi biçimde olursa olsun bilgi ileten kişi bilginin kaynağını gösterme sorumluluğunu taşımalıdır. Başkalarının bilgi birikiminden ve düşüncelerinden yararlanılan her çalışmada (kitap, tez, makale, rapor, bildiri, ödev, web sayfası, vb) yararlanılan bilginin kaynağı, neyin nereden ödünç alındığı açıkça belirtilmelidir. Kaynak gösterme bilim-sanat etiğinin bir gereğidir.

Başkalarının düşünceleri iki şekilde aktarılabilir. Birincisinde özgün (orijinal) anlatım hiç değiştirilmez. Bu şekilde yapılan aktarmaya alıntı denir; alıntı metinde özgün kaynakta geçtiği biçimiyle tırnak işareti içinde gösterilir, tırnak işareti kapatıldıktan sonra ilgili kaynağa gönderme yapılır. Diğerinde ise özgün anlatım değiştirilerek aktarma yapılır. Anlatımın değiştirilmiş olması aidiyeti değiştirmez. Burada düşünce hala bir başkasına aittir ve aidiyeti bildirmek için metin içinde kaynağa gönderme yapılması mutlaka gereklidir.

Kaynakçada, ilgili yayının künyesi kurallara uygun olarak verilmeli (örnekler için Künye Düzeni Bölümüne bakınız), künye içindeki bilgi öğeleri tam ve doğru olmalıdır. Kaynakçada her kaynağa yalnız bir kez yer verilmelidir. Kaynakça, hangi bilginin hangi kaynaktan alındığı konusunda fikir vermez. Bu bilgi, metnin içinde ilgili yerde, söz konusu bilgi kaynağına gönderme yapılarak aktarılmalıdır.

Kaynakça: http://www.bingol.edu.tr/media/258313/ArsYonBolum4-Kaynak-Gostermenin-Onemi-ve-Temel-Kurallar.pdf

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
347
1458
649
139
276
120
587
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.