Aşağıda verilen harita üzerinde XIX ve XX. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde meydana gelen darbeler ve bu darbeler sonrası kaybedilen

Aşağıda verilen harita üzerinde XIX ve XX. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde meydana gelen darbeler ve bu darbeler sonrası kaybedilen
Aşağıda verilen harita üzerinde XIX ve XX. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde meydana gelen darbeler ve bu darbeler sonrası kaybedilen toprakları belirleyiniz. Bu yerleri tabloda ilgili yerlere yazınız detaylı bilgilere yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Soru : Aşağıda verilen harita üzerinde XIX ve XX. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde meydana gelen darbeler ve bu darbeler sonrası kaybedilen toprakları belirleyiniz. Bu yerleri tabloda ilgili yerlere yazınız.

1876 Darbesi (Balkan Savaşları, 1912-1913): Bu dönemde Osmanlı Devleti, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ ve Bulgaristan’a toprak kaybetti.

1909 Darbesi (I. Dünya Savaşı, 1914-1918): Bu dönemde Osmanlı Devleti büyük toprak kayıpları yaşadı, ancak tarihler verdiğiniz 1909 darbesi ile doğrudan ilişkilendirilebilecek özel bir toprak kaybı yoktu.

1913 Darbesi (Balkan Savaşları, 1912-1913): Bu darbenin hemen ardından Balkan Savaşları patlak verdi ve Osmanlı Devleti bu savaşlarda birçok toprak kaybı yaşadı. Bu kayıplar özellikle Balkan ülkelerine gitti.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.