Asit ve bazların kullanımı sırasında alınacak önlemler

Asit ve bazların kullanımı sırasında alınacak önlemler

Asit ve bazların kullanımı sırasında alınacak önlemler nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Asit ve bazları kullanırken aşağıdaki önlemleri almamız gerekir: • Asit ve bazların tahriş edici etkisinden korunmak için koruyucu giysi (önlük, lateks çizme, tulum vb.), eldiven, gözlük kullanmamız gerekir. Asit ya da bazın vücudumuza sıçraması hâlinde hemen o bölgeyi bol su ile yıkamalıyız.

  • Bazı asit ve bazların buharı da tahriş edicidir. Bu nedenle asit ve bazların buharı solunmamalı ve koklanmamalıdır. Gerektiğinde maske takılmalıdır. Asit ve bazlarla çalışılırken bir şey yiyip içilmemeli, asit ve bazların tadına bakılmamalıdır.
  • Asit ve bazlar lavabo ya da kanalizasyon giderlerine, çevreye boşaltılmamalıdır. Etiketlerine göre atık kaplarına alınmalı, atık kabı dolduğunda ilgili birime ulaştırılmalıdır.
  • Güvenlik işaret ve uyarılarına uyulmalıdır.
  • Gerek asitler gerekse bazlar metallerle, suyla ve su buharıyla etkileşebildikleri için bunlar metal kaplara ve raflara konulmamalı, nemli ortamda bulundurulmamalıdır. Ayrıca bunların bulundukları kapların ağzı sıkıca kapatılmalıdır.
  • Asit ve bazların bulundukları kaplar üzerinde ürünü tanıtan etiket ve güvenlik sembolleri yer almalıdır. 
  • Asit ve bazların depolandığı yerlerde acil ve ilk yardım müdahale malzemeleri kullanıma hazır, eksiksiz ve kolay ulaşılabilir durumda olmalıdır.
  • Taşıma, yükleme ve boşaltma sırasında mutlaka koruyucu giysi giyilmelidir.
  • Diğer kimyasal maddelerin taşınmasında olduğu gibi asit ve baz taşıyan araç içinde asit ve bazın özelliğine göre gerekli Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS), koruyucu giysi, ilk yardım malzemeleri bulundurulmalıdır. Araç dışına uluslararası tehlike ve uyarı işareti takılmalıdır. Tehlikeli kimyasal madde taşınması ile ilgili yönetmeliğe ve uluslararası kurallara uyulmalıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.