Atatürk, millî dış politikamızın esaslarını belirlerken sizce hangi ölçütlere dikkat etmiştir

Atatürk, millî dış politikamızın esaslarını belirlerken sizce hangi ölçütlere dikkat etmiştir
Atatürk, millî dış politikamızın esaslarını belirlerken sizce hangi ölçütlere dikkat etmiştir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Milli dış politikaların geliştirilmesinde “Yurtta sulh, cihanda sulh” düsturu takip edilmiştir. Bu bakımdan birçok ülke ile pakt ve dostluk antlaşması yapılmıştır. Barış merkezli antlaşmalar iktisadi olarak da kalkınmanın sağlanması bakımından siyasi yaptırımlara da sahiptir.

Milli dış politikamızın esasları, tam bağımsızlık, gerçekçilik, barış esası, mütekabiliyet, akılcılık, kamuoyunu dikkate alma, milli menfaatleri gözetme olarak bilinmektedir. Barış merkezli, güçlü Türkiye’nin akılcı ve ilkesel olarak ilerlemesi mümkün görülmüştür. Bu nedenle milli dış politika başarılı sonuçların elde edilmesinde etkili olmuştur. Milli ve yerli bir politika ülkemize kazandırmaya devam etmektedir.

2
49
0
0
10
0
23
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.