Atıkların doğaya verdikleri zararlar

Atıkların doğaya verdikleri zararlar
Atıkların doğaya verdikleri zararlar ile ilgili bir araştırma yapınız. Araştırmanızdan edindiğini bilgilere göre bilgilendirici bir yazı yazınız. Yazınızı, oluşturacağınız yazı taslağına göre düzenleyiniz.

Araştırmamın konusu: Atıkların doğaya verdikleri zararlar

Araştırmamın amacı: Atıkların doğaya verdiği zararlar hakkında okuyucuyu bilgilendirmek

Giriş bölümü: Atıklar hakkında bilgi

Gelişme bölümü: Atıkların doğaya verdiği zararlar

Sonuç bölümü: Atıkların doğaya verdiği zararı engellemek için yapılması gerekenler

Oluşturduğunuz taslaktan hareketle yazınızı yazınız

İnsanların kullandığı, çeşitli malzemelerden yapılan bazı eşyalar vardır. İnsanlar bu eşyalarla işleri bittiğinde çöpe atarlar. Bu çöplerin bazısı geri dönüşüme uğrar. Çoğu da doğaya bırakılır. Bunlara atık denir. Doğada uzun süre yok olmayan atıklar ise doğaya ve canlılara büyük zararlar verir.

Bu atıklardan en tehlikelisi ise plastiktir. Plastik doğada, en az 1000 yıl gibi bir sürede kaybolur. Yapılan birçok tıp çalışmasına göre artan kanser vakalarının sebebi plastiktir. Cam atıklar da canlılar için en az plastik kadar tehlikelidir. Cam atıklar, doğada en geç kaybolan üründür. 4000 yıl sonra, doğadan anca kaybolurlar.

Atıklar, doğaya ve suya zarar vermektedir. Suya atılan atıklar balıklar tarafından yutulmakta veya saçtığı mikroplar sebebiyle suyu kirleterek, canlıların yaşamasına elverişsiz bir ortam yaratmaktadır. Aynı şekilde, doğaya atılan atıklar da toprağı kirleterek verimliliği azaltmaktadır. Cam atıklar yangınlara sebep olmakta ya da doğada yaşayan canlıların yaralanmasına neden olmaktadır.

Atıkların çevreye zarar vermesini engellemek için tüm atıklar ayrı ayrı saklanıp geri dönüşüme gönderilmelidir. Fabrika atıkları, evsel atıklar, hastane atıkları ayrıştırılıp, uygun yerlere bırakılmalıdır. Çocuklara, çevrenin ne kadar önemli olduğu ve doğaya çöp atılmaması gerektiği öğretilmelidir.

3409
1090
1901
495
516
800
2977
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.