1. HABERLER

  2. COĞRAFYA

  3. B harfiyle başlayan ülkeler
B harfiyle başlayan ülkeler

B harfiyle başlayan ülkeler

B harfi ile başlayan ülkeler, isimlere sahip 20 ülke vardır. Bunlar Bahamalar, Bahreyn, Bangladeş, Barbados, Batı Sahra, Belçi̇ka, Beli̇ze, Beni̇n, Bermuda (Birleşik Krallık), Beyaz Rusya, Bhutan, Bi̇rleşi̇k Arap Emi̇rli̇kleri̇, Boli̇vya, Bosna ve Hersek,

B harfi ile başlayan ülke adı yani baş harfi B ile başlayan ülkeler ve başkentleri bu sayfada derledik. İşte dünyadaki b harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri ile o ülkeler hakkında kısa bilgi.

Bahamalar başkenti Nassau
Bahreyn başkenti Manama
Bangladeş başkenti Dakka
Barbados başkenti Bridgetown
Batı Sahra (Gayriresmî) başkenti Layun
Belçika başkenti Brüksel
Belize başkenti Belmopan
Benin (Fiilî) başkenti Cotonou
Benin (Resmî) başkenti Porto-Novo
Bermuda başkenti Hamilton
Beyaz Rusya başkenti Minsk
Bhutan başkenti Thimphu
Birleşik Arap Emirlikleri başkenti Abu Dabi
Birleşik Krallık başkenti Londra
Bolivya (Resmî) başkenti Sucre
Bolivya (Siyasî) başkenti La Paz
Bosna-Hersek başkenti Saraybosna
Botsvana başkenti Gaborone
Brezilya başkenti Brasília
Britanya Virjin Adaları başkenti Road Town
Brunei başkenti Bandar Seri Begawan
Bulgaristan başkenti Sofya
Burkina Faso başkenti Ouagadougou
Burundi başkenti Bujumbura

B harfi ile başlayan ülkeler hakkında kısa bilgi

Bahamalar ya da resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler'de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dahil edilen Batı Hint Adaları'nın kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Amerika ülkelerinden biridir. ABD'nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispanyola'nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400'e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar'ın toplam yüz ölçümü 13939 km²'dir

Bahreyn (Arapça: مملكة البحرين - Memleketü'l-Bahreyn) resmi adıyla Bahreyn Krallığı, Asya'da, Basra Körfezi'nde yer alan bir ada ülkesidir. Bahreyn'in güneydoğusunda Katar, batısında Suudi Arabistan yer alır. "Bahreyn" Arapça bir kelime olup "iki denizin arasında" demektir. Kuzeybatıdan, 25 Kasım 1986 kullanıma açılan ve 25 km. uzunluğundaki Kral Fahd Geçidi ile deniz üzerinden karayolu ile Suudi Arabistan'a bağlanmıştır Bahreyn, Orta doğu'daki bütün körfez ülkelerinde olduğu gibi hızla gelişmektedir.

Bhutan, ya da resmî adıyla Bhutan Krallığı, Güney Asya'da bir ülkedir. Batısında ve güneyinde Hindistan'ın, kuzeyinde Çin'in yer aldığı Bhutan'ın coğrafî konumu 27-30 Kuzey enlemi, 90-30 Doğu boylamı üzerindedir. Ülkenin toplam yüzölçümü 47,000 km² olup 1,075 km'lik bir kara sınırına sahiptir. Ülkenin sınırlarından 470 km'si Çin ile 605 km'si ise Hindistan'ladır.

Botsvana ya ada resmî adıyla Botsvana Cumhuriyeti (Setsvana: Lefatshe la Botswana; İngilizce: Republic of Botswana), Afrika kıtasının güneyinde bulunan ve denize kıyısı bulunmayan kara ülkesi. Ülke güney ve güneydoğu bölümünde Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzey ve batısında Namibya, kuzeydoğu bölümünde ise Zambiya ve Zimbabve ile komşu konumundadır. 

Burundi ya da resmî adı ile Burundi Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Ruanda, Tanzanya ve büyük bir kısmı Tanganika Gölü ile olmak üzere Kongo DC oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Gitega'dır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.