Bayrağın bir millet için önemi nedir

Bayrağın bir millet için önemi nedir

Bayrağın bir millet için önemi hakkında bir konuşma hazırlayınız, konuşmanızda vurgulayacağınız bilgileri belirleyiniz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Türk bayrağı ülke ve milletimizin varlığı ve bağımsızlığını temsil eder. Türk bayrağının üzerinde ki al renk şehitlerimizin kanını üzerinde ki Hilal ve Yıldız ise bir efsaneye göre cephede şehit olan askerlerin kanının birikimi üzerine gökyüzünde ki Hilal ve yıldızın yansımasından Türk bayrağının oluştuğu yönündedir.

Bayrak üzerine günümüze kadar süregelen bir çok şiir, bir çok anı yazılmıştır. Tarih boyunca bayrak uğruna savaşıldı binlerce şehit verildi Mehmet Akif Ersoy'un "Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor.. Bir hilal uğruna ne güneşler batıyor..." dizesinde ki bu satırlar en güzel anlatımlı Türk bayrağı örneğidir.

Bir milletin, belli bir topluluğun veya bir kuruluşun simgesi olarak kullanılan, renk ve biçimle özelleştirilmiş, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaşa bayrak deniz. Bayrağı renkli bir kumaş parçası olarak tanımlamak yanlıştır. Çünkü bayrak, bir ülkenin özgürlük simgesidir. Bir ülkenin direklerinde kendi bayrağı dalgalanıyorsa, o ülkede bulunan insanlar özgür demektir.

Atatürk, “Bayrak bir milletin özgürlük alâmetidir. Düşmanın da olsa hürmet lâzımdır” sözleri ile bayrağın kutsallığıyla beraber özgürlüğün değerini de dile getirmiştir. Bunun en anlamlı örneğini İzmir’deki davranışı ile göstermiştir. Bakın Atatürk, bayrağın kutsallığına verdiği önemi nasıl göstermiş:

Atatürk, İzmir’in kurtuluşundan sonra geldiği İzmir’de önüne bir yol halısı gibi serilen Yunan bayrağını görünce sebebini sormuş; kendisini karşılayanlardan birinin “Yunan bayrağı paşam! Yunan Kralı Konstantin buraya ilk girdiğinde Türk bayrağını çiğneyerek geçmişti.” cevabını vermesi üzerine “Hata etmiş! Ben bu hatayı tekrar edemem. Bayrak, milletlerin şerefidir. Ne olursa olsun yere serilemez ve çiğnenemez.” diyerek Yunan bayrağının yerden kaldırılmasını emretmiştir.

Görüyorsunuz ki Atatürk, özgürlüğümüz için mücadele etmesinin yanı sıra aynı zamanda milletlerin özgürlüğüne de saygı gösteren bir liderdi. Bayrak demek özgürlük demektir. Düşmanımız da olsa bir insanın özgür olarak yaşamasına saygı duymalı, kutsal değerlerine saygısızlık etmeyi aklımızın ucundan bile geçirmemeliyiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5111
2302
3101
1101
1121
1531
3061
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
6 Yorum