Binalarda neler ısı kayıplarına neden olur

Binalarda neler ısı kayıplarına neden olur

Binalarda nelerin ısı kayıplarına neden olduğunu konusunda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Günümüzde en büyük sorunlardan biri de enerji kullanımı olmaktadır. Bu da enerji tasarrufunu gündeme getirmektedir. Enerjiden tam anlamıyla yararlanabilmek için bazı sistemlerden de yararlanmak gerekmektedir. Isı ve sıcaklık kayıpları enerji kayıplarının başında geldiği için ısı yalıtım sistemleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Binalarda yalıtım yapılması kanunen zorunlu hale getirilmiştir.

Binalarda ısı kaybına neden olan unsurlar bulunmaktadır. Bunlar, yalıtımın olmaması, hava akımı oluşacak boşlukların bulunması, yangın merdivenlerinin dışarıda olması, pencere boşluklarının kapatılmaması, ince camların kullanılması gibi sorunlardır. Bunların önüne geçmek için ısı yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır. Pencere kenarları, kapı kenarları köpükle doldurulmalıdır.

Bir evde veya bir binada ısı kaybına neden olan birçok faktör olabilir. Bunlardan bazılarını sıralayalım:

  • Binanın ısı yalıtımının tam olarak yapılmaması
  • Binanın güney cephesinin diğer binalar tarafından kapatılıyor olması
  • Çatılar için kullanılan malzemelerin yetersiz olması
  • Binaya gereğinden fazla miktarda pencere yapılması
  • Duvarların boşluklu olması
  • Döşemeler için kullanılan malzemelerin yetersiz olması
  • Bir ev olarak düşünecek olursak çatıya veya zemine çok yakın olması (ara katlarda bulunan evler her zaman daha kolay ısınırlar)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2617
1727
1882
275
504
1076
928
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
6 Yorum