Bir şiirin çok anlamlı okumalara açık olması ifadesinden ne anlıyorsunuz

Bir şiirin çok anlamlı okumalara açık olması ifadesinden ne anlıyorsunuz

Bir şiirin çok anlamlı okumalara açık olması ifadesinden ne anlıyorsunuz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Her okuyan için farklı anlamlar içermesini anlıyoruz. Genellikle saf şiir anlayışında ve 2. Yeni şiirinde bu özelliği görmek mümkündür. Çünkü her iki şiirde anlamda kapalılığı imgeli söyleyişi önemser.

Şiir, yaşantılar sonucu ortaya çıkan ve duygu, düşünce, hasret, aşk, doğa sevgisi, kahramanlık ve benzeri konuları işleyen coşkulu yazılardır. Şiir yazan kimselere ozan ya da şair denilmektedir. Şairler şiirlerinde anlatmak istediklerini, düz bir şekilde değil de daha süslü ve derin bir şekilde anlatmaktadırlar. İmgeleme denilen şeye şiirlerde çok fazla rastlanır. Anlamlar başka türlü düşünüldüğünde bambaşka bir mahiyete bürünebilmektedir. Dil oyunlarına fazlaca başvurulmaktadır.

Bunun yanında simgelerden de sıkça bahsedilebilmektedir. Şiir türünde esas amaç, okuyanda duygu oluşturmak ve estetik açıdan okuru tatmin etmektir. Şiirde ritim olmazsa olmaz unsurlardan bir tanesidir. Kulağa hoş gelen söyleniş şairlerce tercih edilmektedir. Şair, dili kendine göre yontarak anlatmak istediklerine, bir heykeltıraş misali, estetik bir biçim verir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.