Biyolojik çeşitliliği tehdit eden insan kaynaklı faktörler nelerdir

Biyolojik çeşitliliği tehdit eden insan kaynaklı faktörler nelerdir

Biyolojik çeşitliliği tehdit eden insan kaynaklı faktörler nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Türkiye’de biyolojik çeşitlilik oldukça fazladır. Birçok endemik bitki ve hayvan türü bulunmaktadır. Bunun nedeni coğrafi konum, yeryüzü şekilleri, iklim ve toprak yapısı olarak ortaya konmaktadır. Türkiye’nin yeryüzü şekilleri önemli bariyerler oluşturarak biyoçeşitliliğin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca diyagonal geçişlerin bulunması ve iklim farklılıklarının bir geçiş bölgesi oluşturması havada, karada ve suda yaşayan canlılar için Biyoçeşitlilik oluşmasına neden olur. Bu nedenle dünyada Türkiye önemli bir yere sahiptir.

  • Nüfus artışına bağlı olarak şehirlerin yayılım alanının genişlemesi, 
  • Çayır ve meraların aşırı otlatılması, 
  • Erozyon, heyelan, fabrikalardan çevreye bırakılan gazlar, 
  • Barajların kurulması,
  • Sanayi atıklarının meydana getirdiği kirlilik, 
  • sanayileşme ile ortaya çıkan asit yağmurları ve yol yapım çalışmaları canlı yaşamını olumsuz etkilemektedir

Biyoçeşitliliği bütün dünyada tehdit eden bir takım unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan en önemlisi beşeri etkilerdir. İnsan kaynaklı faktörler canlı hayatını tehdit etmektedir. İnsanlar bilinçsizce üretim ve tüketim faaliyetleri dünyaya zarar vermektedir. Bunu ortaya koyan bilim insanları dünyanın yoluna devam edeceğini, canlıların ise yok olma derecesine geleceğini açıklamıştır.
İnsan kaynaklı faktörlerden bazıları şöyledir; nüfus artışına bağlı olarak şehirleşme oranlarının artması ve yanlış, bilinçsiz şehirleşme sonucunda doğal ortamların yaşama elverişsiz hale gelmesidir.

Hayvanların yaşam alanlarının daraltılması, meraların kullanışsız hale getirilmesidir. Erozyon ve heyelan gibi doğal afetlerin önüne geçmek için çalışmalar yapılmaması ve yapılan çalışmaları bilinçlendirme etkilerinin az olmasıdır. Sanayileşme sonucu daralan yaşam alanları ve kirlenen çevrenin canlılar açısından elverişsiz hale gelmesidir. Baraj yapımlarında, yol, köprü yapımlarında hayvanların yaşam alanlarının işgal edilmesi, göç yollarının kapatılması ve iklim değişikliklerinin meydana getirilmesi de biyoçeşitliliği etkileyen insan kaynaklı faktörler arasındadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
45
45
45
45
45
45
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.